Savjet za implementaciju mira u BiH

PIK ne može da imenuje visokog predstavnika

  • Izvor: ATV
  • 17.07.2023. 19:11

Savjet za implementaciju mira u BiH nigdje se ne pominje u Dejtonskom mirovnom sporazumu. Bukvalno nigdje. Zbog toga, to tijelo grupe zemalja ne može da bude zamjensko u procesu izbora visokog predstavnika u BiH. Tačnije, ne može da ga imenuje.

Savjet za implementaciju mira je formiran na jednoj mirovnoj konferenciji u Londonu u decembru 1995. Cilj te konferencije bio je da se mobiliše međunarodna zajednica u podršci Dejtonskom sporazumu. A tu je i jasno navedeno šta je posao Savjeta za implementaciju mira, tačnije, njihovog famoznog Upravnog odbora. 

“Upravni odbor PIC-a, sastavljen od predstavnika Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Ruske Federacije, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sjedinjenih Američkih Država, Predsjedništva EU, Evropske komisije i Organizacija islamske konferencije biće uspostavljen odmah, pod predsjedavanjem visokog predstavnika. Upravni odbor će mu davati političke smjernice o provedbi mira”, stoji u Zaključcima Konferencije u Londonu iz 1995. godine.

Poruka nakon sastanka: Srpska i njene institucije stabilne bez obzira na izazove

Poruka nakon sastanka: Srpska i njene institucije stabilne bez obzira na izazove

I tu je ključ svega - Upravni odbor PIC-a nikako nije nadležan da imenuje visokog predstavnika već samo da mu daje smjernice. Njega bi, prema Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma trebalo da predlože strane potpisinice - Republika Srpska, drugi entitet, BiH, Hrvatska i sadašnja Srbija, u to vrijeme je to bila Savezna Republika Jugoslavija. To je bilo jasno i na londonskoj sjednici ’95, gdje je potvrđeno da je za imenovanje prvog visokog predstavnika Karla Bilta, bila potrebna saglasnost u BiH. 

“Nakon konsultacija sa vlastima BiH, Konferencija je odobrila imenovanje gospodina Karl Bilta za visokog predstavnika. Izražavamo zahvalnost za njegovu spremnost da preuzme ovu odgovornost”, stoji u Zaključcima Konferencije u Londonu 1995. godine. 

To znači da je Karl Bilt bio legalno izabran. Uz to je potvrđen i rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN-a. Nakon njega, potvrdu Savjeta bezbjednosti imali su i Volfgang Petrič, Pedi Ešdaun, Miroslav Lajčak i Valentin Incko. 

Kristijan Šmit nije potvrđen rezolucijom Savjeta bezbjednosti. Njega je predložio Savjet za implementaciju mira koji na to nije imao pravo. Pored Rezolucije Savjeta bezbjednosti o njegovom imenovanju koja ne postoji, i ovo samo potvrđuje da Šmit nikako nije legalan. 

Pratite nas i putem Vibera

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:00 ATV Vijesti

    Centalna informativna emisija ATV-a u kojoj donosimo pregled najvažnijih informacija i događaja iz zemlje, regiona i svijeta tačno u 19 časova.

  • 19:40 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:42 Sport

    Pregled najvažnijih dnevnih sportskih dešavanja i informacija iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 19:49 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:50 Vremenska prognoza

    Pregled vremenskih i biometeoroloških prilika u zemlji i regionu.