Dubička ravan. Puna plodne zemlje koju bi mnogi da obrađuju. Čak toliko da je godinama predmet osporavanja i prozivki. Zbog te plodne dubičke zemlje, bilo je i tuče.
Tog septembra 2012. odgovor na pitanje ko će da obrađuje 469 hektara rješavalo se šakama.
Tukli su se dubički poljoprivrednici sa sinom Petra Dukića, čovjeka čija je firma „Vitaland“ imala koncesiju - pravo da na 15 godina obrađuje zemlju. Taj ugovor istekao je 27. decembra prošle godine i još nije ozvaničeno produženje jer nema potpisa ministra. Poljoprivrednici u tome vide šansu da konačno dobiju zemlju koja im je, kažu, neophodna za opstanak proizvodnje. Dragoslav je jedan od njih. Bavi se mljekarstvom, uzgaja junice, ima ih više od 120. Treba mu još zemlje da bi biznis opstao.
„Samo deset odsto onoga što mi treba zemlje posjedujem u svom vlasništvu i u zakupu. Sve ostalo snalazim se, nabavljam na potezu od nekih 50 kilometara radim neke sitne parcele gdje stvarno imam velike troškove i ne mogu da ostavrim prinose i prihode koje bi trebalo da bi farma opstala i radila. Na našoj opštini imamo višegodišnji problem zemljišta koje rade ljudi sa strane, koji nisu sa naše opštine, i trebalo bi da se nađe način da dođemo mi u posjed tog zemljišta, da zadovoljimo te potrebe naše. Pored mene ima nekoliko farmi koje imaju problem sa nedostatkom zemljišta i trebalo bi to da se na neki način riješi“, rekao je Dragoslav Đenadija.
Šakama se to više neće rješavati ali valjalo bi, kažu poljoprivrednici, da se riješi što prije.
„Ja konkretno površine koje obrađujem nema ni deset odsto povrišine na kojoj se može zasijati lucerka koja je bitna za proizvodnju mlijeka. Ja nisam u mogućnosti obezbjediti ni polovinu hrane vezano za taj kablasti dio i primoran sam da to kupujem. Nemam zemlje, ja na farmi imam okvirno oko 100 grla. Nedavno sam pustio u rad robotsku mužu i idem ka nekom eventualnom proširenju ako budem imao uslova. Kad sam uzimao robote niko nam nije rekao da nećemo imati pravo da dobijemo zemlju. Mi smo došli u ćošak gdje nemamo prostora. Postojeću proizvodnju pitanje da li ću moći održati na ovaj način. Velika sredstva izdvajam za proizvodnju hrane“, kaže Slaviša Blažetić.
Nije sve baš tako jednostavno. Ugovor jeste istekao ali je koncesionar tražio da se produži. Ispunio je, objašnjava advokat „Vitalanda“, sve uslove i samo se čeka na potpis ministra. Tražili su da se to, što prije, završi. Pošto nije – tužba.
Cijeli prilog iz emisije Dosije možete pogledati u video prilogu.