Od 1997. godine do danas, uzastopni visoki predstavnici prisvajaju, bez ikakvog pravnog obrazloženja, neograničeno pravo da u BiH vladaju i kažnjavaju dekretom, čime su flagrantno prekoračili dejtonski mandat visokog predstavnika i odbacili cijeli demokratski sistem uspostavljen Ustavom BiH.
“Uzastopni visoki predstavnici čak su proklamovali da njihove odluke ne podliježu preispitivanju pred Ustavnim sudom BiH. Visoki predstavnici tvrde i da ih u vršenju neograničenih izvršnih ovlaštenja podržava takozvani Savjet za sprovođenje mira, a sam PIK je, međutim samoimenovana grupa zemalja bez statuta i uporišta u bilo kom ugovoru i bez pravnog autoriteta”, navodi se u Izvještaju Vlade Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.
Sve više pažljivih posmatrača stanja u BiH zaključuje da OHR mora biti ukinut. Medju njima i Međunarodna krizna grupa koja kaže da već "dugo tvrdi da OHR treba biti zatvoren, pošto je nadživio korisnost svoje svrhe, te da se protivi korišćenju bonskih ovlaštenja do kraja postojanja". Republika Srpska je jasno rekla u svoja posljednja dva izvještaja Savjetu bezbjednosti - Kristijan Šmit nije visoki predstavnik.
"Dejtonski sporazum zahtijeva da imenovanje na funkciju visokog predstavnika odobri Savjet bezbjednosti. Pošto je jedini nacrt rezolucije kojom bi Šmit dobio saglasnost na poziciju visokog predstavnika odbijen na glasanju na Savjetu bezbjednosti u julu 2021. godine, Šmit nije visoki predstavnik", stoji u Izvještaju.
Upotreba navodnih diktatorskih ovlašćenja krši zakon, Ustav BiH i konvencije o ljudskim pravima. To, takođe, predstavlja i nečuveno kršenje suvereniteta BiH. To je uvreda za ovdašnje narode koji imaju pravo da upravljaju sobom po svom ustavnom sistemu. mnoge intervencije visokog predstaavnika bile su pogubne za funkcionalnost i političku stabilnost BiH. Na sve to, za upotrebu diktatorskih ovlašćenja visoki predstavnik ne odgovara bukvalno nikome, piše u Izvještaju.