Pretposljednjeg dana sepetembra šest sindikata izvelo je svoje nezadovoljno članstvo prvo u park, pa glavnom saobraćajnicom do Trga Krajine. Službenici, policajci, ljekari, medicinske sestre i tehničari, radnici u sudovima i tužilaštvima žele, kako su poručili, svoje veće plate, ali i da riješe druge nagomilane probleme.
Sve su ispregovarali i dogovorili sa Vladom Srpske, ali kažu da sporazum nije ispoštovan. Zahtjeve su ponovili i ostavili u zgradi Vlade.
"Mislim da je svako svoju platu zaradio pošteno i časno. Tražimo i zahtijevamo, zato smo i podržali ovu ideju i inicjativu danas, da se ispoštuje i zadnji dio sporazuma a to je da se palte povećaju svima odmah za 160 KM, najamnje za sada. Još jedna stvar, u pravosuđu je na sceni diskrimiancija po tri osnova“, rekao je predsjednik Sindikata pravosuđa Siniša Petrović.
"Ukoliko bude potrebe, imajući u vidu da smo prije tri dana se sastali u Palti sa Dodikom, Viškovićem, Vidovićevom gdje smo dogovorili da u prvoj sedmcii novmebra održimo stastanak... Ukoliko bude potreba moraćemo vas opet pozvati na ulicu“, rekao je predsjednik Sindikata uprave u Republici Srpskoj Božo Marić.
Vlada Republike Srpske uvijek je bila opredijeljena za unapređenje i poboljšanje standarda svih zaposlenih, čiji broj je trenutno najviši otkako Srpska postoji, poručeno je iz kabineta premijera Radovana Viškovića. U Srpskoj je trenutno ostvarena maksimalna zaposlenost od 290.000 radnika. Iz Vlade stiže odgovor da su oni svoj dio ispoštovali.
"Sve i jedna stavka iz tog sporazuma je ispoštovana. Mi ne možemo povećavati palte administraciji jer nemamo para za to“, kaže ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović.
Prosječna plata u Srpskoj trenutno iznosi 1.268 KM. Realizovani su brojni programi, pomoći, subvencije zapošljavanja. U toku pandemije virusa korona Vlada Republike Srpske izašla je sa raznim aktivnostima i mjerama podrške, te je iz Kompenzacionog fonda ukupno isplaćeno 650 miliona KM za pomoć privredi, kao i za obezbjeđenje zaštitne opreme i svega onoga što je bilo potrebno za saniranje pandemije. U Vladi su sabrali da su izdvojila 54 miliona KM za povećanje plata za 45.000 radnika u Srpskoj.
"Mi nemamo prostora za provećanje plate administraciji. Izdvojili smo kao što znate za prosvetu od janaura iduće godine da bi uskaldili palte koje smo obećali u naredne tri godine. Ako u međuvremenu bude povećanja za sve, biće naravno i za prosvetne radnike“, kaže ministar finansija Srpske Zora Vidović.
Iz Vlade su podsjetili da su, prema članu pet Zakona o platama, regres i topli obrok u sastavu plate, te da su, kada su plate povećavane, upravo iz ovih razloga procentualno više povećavane. Rashodi za bruto plate zaposlenih u Republici Srpskoj su od 2019. godine povećani za 356 miliona maraka ili za 49,8 odsto.
I predsjednik Republike Srpske smatra da je sindikalno okupljanje bilo bespotrebno i da je dogovor od ranije sa sindikatima ispoštovan.
"Sve elemente tog sproazuma smo ispoštovali u egzaktnom iznosu i procentu. U Sindiaktu zdrvstva koji je bio jedisntven danas imate pet ili šest sindikata. Mi se ne krijemo od sindiakta, samtramo da je ovo bila greška i oni znaju debelo ne biti u pravu“, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Ovi protesti prošli su bez Saveza sindikata Republike Srpske. Oni žele za pregovarački sto i da tamo izdejstvuju svoje zahtjeve.
Svi članovi Vlade sa premijerom Viškovićem na čelu rade svakodnevno na kreiranju mjera i aktivnosti za podršku i podsticaje za unapređenje poslovnog ambijenta i životnog standarda građana Srpske. Pregovarački sto je mjesto gdje se sindikati mogu boriti za svoje zahtjeve, a ne ulica, poručuju iz Vlade Srpske.