Potresna svjedočenja majki, djece, supruga, braće prikazana su na prezentaciji projekta Fondacije "Vizuelni arhiv srpskog stradanja". Upravo bi kroz ovu Fondaciju trebalo da bude stvorena jedinstvena digitalna baza o stradanju Srba u proteklom ratu iz svih zemalja bivše Jugoslavije. Na taj način kao trajni zapis biće ostavljeno svjedočanstvo o Golgoti kroz koju je prošao srpski narod.
"Ovaj projekat podrazumijeva da ćemo dati sve svoje institucionalizovane i organizacione napore da snimio sve i jedno svjedočanstvo o stradanju srpskog naroda na prostoru bivše Jugoslavije. Republika Srpska je podnijela najveću žrtvu brojčano, počinjemo sa operativnim planom i ujedno pozivamo sve porodice stradalih i da ispričaju ono što moraju da ispričaju o stradalom članu svoje porodice ili sopstvenoj sudbini", kaže Denis Bojić, direktor Fondacije "Vizuelni arhiv srpskog stradanja".
"Nije dovoljno da se naši stradali vode samo brojkama, potrebno je da o njima ostane pisani trag, u digitalnom smislu da da ostane trag da su postojali i neke od njih stradale na najmonstruoznije načine", kaže Isidora Graorac, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila.
Projekat je nastao pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske. Važan je da bi se znala i prava istina-kaže Milorad Dodik jer je stradanje Srba biblijskih razmjera.
"Danas je vrijeme kada je falsifikuje istorija,danas je vrijeme koje živimo kao posljedicu laži prema Srbima koje su plasirale moćne međunarodne sile 90.godina zajedno sa muslimanima o tome kako su Srbi u prošlom ratu pobili 300 000 muslimana, što je bila bazična laž ali na bazi toga su napravljene politike koje su kreirali politička rješenja prema srpskom narodu", rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.
Plan je da se snime sva svjedočenja.Trebaće za to i nekoliko godina. Veliku ulogu imaće organizacije proistekle iz odbrambeno otadžbinskog rata, opštine, gradovi, koji će pomoći da svjedočenja o stradanju Srba nikada ne budu zaboravljena.