Novi Ustav Republike Srpske trebalo bi da potvrdi sve njene nadležnosti, dok se neće zadirati u ono što po Dejtonu pripada BiH. To se navodi u Deklaraciji o ustavnim principima, koja je dostavljena Narodnoj skupštini zajedno sa materijalima za posebnu sednicu posvećenu vraćanju nadležnosti Srpske. U dokumentu, na sedam strana i kroz 20 članova, ističe se i da su svi zakoni koje je nametnuo visoki predstavnik - neustavni.
- Ustav BiH je jasan: "Parlamentarna skupština je odgovorna za donošenje zakona, za sprovođenje odluka Predsjedništva ili izvršenje nadležnosti Parlamentarne skupštine prema ovom Ustavu", pa stoga nije ni imala nadležnost da usvaja zakone koje je nametao visoki predstavnik - navodi se u Deklaraciji o ustavnim principima.
Sporazumima entiteta o odbrani, o porezu na dodatu vrijednost i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, te nadležnosti nisu trajno prenesene na nivo BiH, jer im nisu prethodile izmjene i dopune Ustava BiH da bi se stvorio ustavni osnov. Nije bilo ni naknadnih ustavnih promjena, pa su i te nadležnosti neustavne i samim tim privremene - ističe se u dokumentu.
- Upravo sada što smo 2010. ili 2011. usvojili određene zaključke kojima smo rekli da su neustavne odluke visokog predstavnika, da on nije imao pravo da nameće zakone, da nije postojao osnov zato, mi možemo danas da kažemo evo prije deset godina mi smo rekli to, time što smo tražili od Incka da nam pdonese izvještaj o svom radu mi smo afirmisali činjenicu da smo mi stran potpsinica da je on dužan da to uradi - izjavio je Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u NSRS.
Mirko Šarović, lider SDS-a kaže da će poslanici te stranke prisustvovati posebnoj sjednici. Za njega je vraćanje nadležnosti RS, samo predizborna priča SNSD-a.
- Oni iz SNSD-a ne da nemaju ovakvu namjeru o kojoj mi govorimo, mislim da nemju uopšte namjeru da uđu u taj proces. Oni samo razmišljaju o svojim mandatima i o ostanku na vlasti - kaže Mirko Šarović, predsjednik SDS-a.
- Taj proces se ne može uraditi preko noći, mi smo krenuli u to, nema nazad. Kad je to u pitanju oni su bili protiv na koelgijumu skupštine, ja sam bio na tom kolegijumu oni su bili protiv dnevngo reda. Znači, oni su protiv toga da se donesu zakoni, oni su protiv da se vrati nadležnost da se Srpska povuče iz tih sporazuma, oni su proitv toga da Republika Srpska preuzme i povrati određene nadležnosti. Oni su bili za ulazak BiH u NATO - dodaje Mazalica.
Novim Ustavom Republike Srpske, između ostalog, Banjaluka će biti određena kao glavni grad Republike Srpske, a Pale kao prijestonica Republike Srpske, definisano je u Deklaraciji. Ovakvo razmišljanje pokazuje jedinstvo Republike Srpske, poručuje Boško Jugović, načelnik opštine Pale.
- Sigurno da su Pale odigrale ključnu ulogu kada je u pitanju formiranje najvažnijih institucija Republike Srpske, smještaj predsjednika, Narodne skupštine, formiranje svih institucija važnih za egzistenciju i opstanak Republike Srpske. Sigurano je da Pale kao grad i ljudi zaslužuju da Pale nose epitet prestonice Republike Srpske - ističe Jugović.
Na posebnoj sjednici pred poslanicima će se naći informacije o prenosu nadležnosti u oblasti odbrane i bezbjednosti, indirektnog oporezivanja i pravosuđa, a predlagači su predsjednik Republike Srpske, srpski član Predsjedništva BiH, premijer Srpske, te poslanički klubovi vladajuće većine u parlamentu Srpske.