Istoričar iz Beograda Aleksandar Raković ocijenio je da američke sankcije zvaničnicima iz Republike Srpske ne doprinose stabilnosti BiH i predstavljaju nasilje nad Srpskom i Dejtonskim mirovnim sporazumom, ali su i potvrda da se Srpska ispravno brani.
"Ovo je nasilje nad Republikom Srpskom, ali i potvrda da se Srpska ispravno brani. Jer, ne bi to izazvalo takvu reakciju Amerikanaca da bedem odbrane Republike Srpske nije tako jasno stavljen i podignut i ovim zakonom Narodne skupštine Republike Srpske i podrškom koju su zakonu davali najviši funkcioneri Srpske", rekao je Raković Srni.
Prema njegovim riječima, američka odluka ne doprinosi stabilnosti u BiH, nego upravo uvodi BiH u period nestabilnosti.
"Ali, očigledno da je Amerikancima namera da BiH bude uvek žarište krize i da nikada ne postane mesto koje je stabilno i normalno za život", smatra Raković.
Za sada, ističe on, treba prihvatiti to tako kako jeste i ni u kom slučaju ne dovoditi u pitanje ispravnost odluka koje je donijela vlast Republike Srpske, jer samim tim što su te odluke izazvale takvu reakciju Amerikanaca pokazuje da su one ispravne.
Raković je rekao da Amerikanci "preokreću činjenice" i imaju namjeru da prikažu Republiku Srpsku kao remetilački faktor Dejtonskog sporazuma, a upravo je suprotno – Amerikanci su zajedno sa ostalim Zapadnjacima uradili sve da se rasturi Dejtonski mirovni sporazum i da ga praktično svedu na minimum onoga što je nekada bio.
On je ocijenio da će se BiH i dalje koristiti kao američki poligon, a političko Sarajevo samo kao kolonija, koja će ispunjavati obaveze koje ima prema Zapadu.
Raković je istakao da su ove sankcije demonstracija sile i imaće efekat u tome što Amerikanci neće više komunicirati sa navedenim visokim zvaničnicima Republike Srpske, ali to ne treba da brine previše.
Što se tiče Evropljana, on smatra da oni neće donositi slične odluke, te podsjeća da tako nije bilo ni na primjeru predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Raković je ukazao i na to da se u američkoj odluci o sankcijama pominje "evroatlantska budućnost BiH", iako je Republika Srpska izričito stavila do znanja da neće u evroatlantske integracije.
"Oni pokušavaju na silu da uvuku Republiku Srpsku u evroatlantske integracije protiv volje srpskog naroda. I to potvrđuje da je reč o nasilju, jer upravo to se pominje kao jedan od vrlo važnih faktora – da ponašanje zvaničnika Srpske osujećuje i dezavuiše evroatlantski put BiH", rekao je Raković.
Raković je dodao da srpski narod ne želi u evroatlantske integracije i da se takve odluke ne mogu nametati nasiljem.
"To je jedan vid agresije SAD u mirnodopsko vreme i dok je aktuelna administracija u Vašingtonu, to se nažalost, neće menjati. Videćemo kada dođe neka druga, sledeća administracija. Možda ćemo imati sa njom bolju komunikaciju, kada je reč o vlastima Republike Srpske", naveo je Raković.
Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD uvela je juče sankcije srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, premijeru Republike Srpske Radovanu Viškoviću, predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću i ministru pravde Milošu Bukejloviću zbog, kako su naveli, "neustavnih i antidejtonskih akcija".
Iz Ambasade SAD u BiH su navelu da su oni "direktno odgovorni za podsticanje donošenja zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske kojim se odluke Ustavnog suda BiH proglašavaju neprimjenjivim u Republici Srpskoj, čime se opstruiše i ugrožava provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma".