Istoričar Aleksandar Raković smatra da su Srbi na Balkanu, a posebno u Republici Srpskoj, vrlo tvrd orah i da je američki novac usmjeren za borbu protiv navodnog ruskog uticaja, bačen, jer srpski narod zna šta je njegov prioritet, kao i nacionalni i državni interesi.
"To što se ti naši nacionalni i državni interesi ne uklapaju u taj nametnuti kalup Zapada, to njih vodi ka tome da nas smatraju kao nekog ko je podložan ruskim uticajima", rekao je Srni Raković.
Prema njegovim riječima, u pozadini su loše namjere SAD, a zbog toga jer srpski narod vodi slobodarsku politiku, u skladu sa svojim interesima, što misli svojom glavom i ne želi da stavi stigmu na ruski narod.
Raković je, komentarišući činjenicu da je američki Kongres odredio od 2017. do 2022. godine 1,5 milijardi dolara podrške u okviru Fonda za borbu protiv ruskog uticaja (CRIF), naglasio da su Srbi specifični u svijetu jer jedini u Evropi nisu stavili nikakvu stigmu na ruski narod, niti će to učiniti.
On je podsjetio da su Amerikanci izdvajali sredstava i za "denacifikaciju".
"Oni su koristili razne načine da bi razbili srpsku slobodarsku ideju. U suštini srpske slobodarske ideje je demokratija. Mi mislimo svojom glavom, donosimo svoje odluke u skladu sa svojim težnjama. Oni to ne mogu da podnesu. Amerikanci ne mogu da podnesu to što nas nisu slomili", smatra Raković.
Raković je podsjetio da je čak i komandant NATO-a svojevremeno rekao da su Srbi na Balkanu tvrd orah.
"Republika Srpska je vrlo tvrd orah koji, uprkos svemu, nisu uspeli da je slome. Neće ni ovaj put, ali to treba da služi kao kompliment i Republici Srpskoj i rukovodstvu i narodu jer su Amerikanci na taj način u stvari odali priznanje Srpskoj i srpskom narodu da je uloga našeg naroda u budućim geopolitičkim kretanjima suštinska", rekao je on.
Prema njegovim riječima, Amerikanci su, izdvojivši ogromnu sumu novca za borbu protiv "ruskog uticaja" za BiH, ali i za Srbiju i Crnu Goru dali srpskom narodu na značaju i važnosti.
"O tome se radi. Sve to što su radili i prema Republici Srpskoj i prema Srbiji radiće i dalje, ali bez ikakvih mogućnosti da u tom pobede. Znači, nemaju nikakvu šansu", smatra Raković.
Raković je rekao da mu nije jasno zašto ne idu do kraja s tim da sa Srbima naprave istorijski kompromis, posebno kada vide da srpski narod ima želju da živi slobodno i ujedinjeno u jednoj državi.
"Republika Srpska, Srbija, Crna Gora, to je prirodno da bude jedna država. Ako bi oni napravili s nama neki istorijski kompromis, onda bi ovo bila prava oaza prozora Istoka na Zapad i Zapada na Istok i prosto bismo igrali konstruktivnu ulogu, kao što se sada trudimo da igramo", rekao je Raković.
On je dodao da Amerikanci prosto ne shvataju da je vrijeme destrukcije prošlo.
"Gotovo je sa tom destrukcijom. Budućnost će doneti nove tokove, demokratske ideje. Što se mene tiče, ja uvek naglašavam da je programsko rešenje da Srbi žive u jednoj državi i to je legitimno", kaže Raković.
Američki Kongres odredio je od 2017. do 2022. godine 1,5 milijardi dolara podrške u okviru Fonda za borbu protiv ruskog uticaja (CRIF), a za BiH čak 80.846.580 dolara, navedeno je u izvještaju Fonda.
Više od BiH je u tom periodu primila samo Moldavija, čak 98 miliona dolara.
Ukupna sredstva ovog fonda za borbu protiv ruskog uticaja za Srbiju iznose 55.567.000 dolara, a za Crnu Goru 50.021.746, piše u izvještaju koji je objavljen na sajtu Stejt dipartmenta.