Istoričar Aleksandar Raković je ocijenio da je zapadna hegemonija doživjela u Generalnoj skupštini UN poraz, jer su samo 84 države glasale za rezoluciju o Srebrenici, dok 109 država nije glasalo, te zbog toga ova rezolucija, koja je inače neobavezujuća, ne može da se primjenjuje.
Istoričar Aleksandar Raković je ocijenio da je zapadna hegemonija doživjela u Generalnoj skupštini UN poraz, jer su samo 84 države glasale za rezoluciju o Srebrenici, dok 109 država nije glasalo, te zbog toga ova rezolucija, koja je inače neobavezujuća, ne može da se primjenjuje.
Raković je ocijenio da je rezultat glasanja u Generalnoj skupštini UN bio porazan po sponzora rezolucije o Srebrenici - Njemačku, kao i kolektivni Zapad i ostale koji su slijedili ovu segregacionističku politiku protiv srpskog naroda.
On je ukazao na to da su zapadne zemlje, posebno SAD, Velika Britanija i Njemačka, pokušale da usvajanjem rezolucije i na ovaj način opravdaju svoju agresiju na srpski narod tokom devedesetih godina 20. vijeka, kao i zapadno razbijanje SFR Jugoslavije i SR Jugoslavije.
Raković je naveo da je Njemačkoj, Austriji i Hrvatskoj odgovaralo da se u drugi plan stavi nacističko-ustaški genocid u Drugom svjetskom ratu kako bi se u prvom planu našao takozvani genocid u Srebrenici, a stigma kolektivne krivice stavila na Srbiju i Republiku Srpsku.
- Naravno, važan cilj nosilaca kolektivnog Zapada je ukidanje Republike Srpske. Oni bi to smatrali suštinskom pobjedom nad srpskim narodom, a nestanak srpske državnosti zapadno od Drine bio bi konačna kazna za slobodarski otpor srpskog naroda protiv zapadne hegemonije - smatra Raković.
Raković je u svom autorskom tekstu na internet stranici Kulturnog centra Novi Sad, naveo da Zapad nije uspio da stavi stigmu kolektivne krivice na srpski narod.
On je podsjetio i na mišljenja izraelskih stručnjaka za genocid i holokaust Gideona Grajfa, Jehudu Bauera, Еfraima Zurofa koji su kategorični u tvrdnji da u Srebrenici nije bio genocid, nego samo ratni zločin, što je potvrdila i nezavisna desetočlana međunarodna komisija, predvođena Grajfom.
- Za Jevreje je pitanje stradanja suštinski deo indentiteta, no, i za Srbe je to pitanje jednako važno, a takođe se tiče identiteta, posebno ako se ima u vidu da su Srbi, Jevreji i Romi bili sastradalnici u logorima smrti Nezavisne Države Hrvatske - naveo je Raković koji je saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije.
On je podsjetio na to da je visoki predstavnik za BiH u ostavci Valentin Incko, u svojstvu okupacionog guvernera, 23. jula 2021. godine nametnuo dopune u Krivičnom zakonu BiH kojima je kriminalizovao negiranje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločinaca.
Za ovo je predviđena kazna zatvora, od šest mjeseci do pet godina za negiranje genocida i najmanje tri godine za veličanje ratnih zločinaca, čime je Incko ukinuo pravo na slobodu govora i mišljenja.
- No, srpski narod to ne prihvata. Zapadna hegemonija doživjela je poraz na Generalnoj skupštini UN. U vezi s tim, mi, Srbi, ne treba da se razbacujemo pojmovima o događajima u Srebrenici, već da se držimo činjenice da je riječ o ratnom zločinu za koji su odgovarali pojedinci - poručio je Raković.
On je napomenuo da je Srbija nekoliko mjeseci vodila vrlo aktivnu diplomatiju kako bi ubijedila što je više moguće država da ne glasaju za rezoluciju o Srebrenici, te da će ta srpska diplomatija i nastup predsjednika Aleksandra Vučića u Generalnoj skupštini UN ostati zabilježeni kao veliki uspjesi Srbije na međunarodnom polju.
Raković je ocijenio da je pravedno rješenje ujedinjenje Srbije, Republike Srpske i Crne Gore u jedinstvenu srpsku državu.