Republika Srpska je za Dejtonsku BiH koja je na putu ka Evropskoj uniji. To dokazuje i usklađivanje zakona sa evropskim, kao i rad na reformama koje bi BiH uvele u zajednicu evropskih država. I to je ono što je Republika Srpska jasno dala do znanja Savjetu bezbednosti UN-a. Na tom putu stoji nezakonit OHR, ali i manjak dijaloga.
"Regionalni lideri takođe su uvidjeli značaj dijaloga za budućnost BiH. Hrvatska, Turska i Srbija nedavno su ponudile da omoguće takav dijalog da bi se riješili politički problemi BiH. Srpski i hrvatski lideri u BiH pozdravili su ovu inicijativu, međutim, bošnjački su je odbili uprkos naporima turskog predsjednika", navodi se u izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN-a.
Srpska strana je tražila dijalog, na koji su Hrvati pristali. Međutim, politički lideri Bošnjaka više puta su se na pozove oglušili, ili su ih odbili. Ako već dijaloga nema, postoje jasna pravila iz Dejtonskog mirovnog sporazuma. Baš ona daju pravo Republici Srpskoj da čuva svoje nadležnosti. Ta prava, stoji u izvještaju, ne ugrožavaju mir i stabilnost u BiH.
"Prijatelji BiH u međunarodnoj zajednici mogu pomoći tako što će uvažiti da aktuelna pitanja unutrašnje politike BiH, poput nastojanja Srpske da ostvari svoje ustavne nadležnosti, ni na koji način ne ugrožavaju mir i stabilnost, te da ne opravdavaju strana uplitanja", dodaje se u izvještaju.
U dokumentu koji je stigao u Savjet bezbjednosti UN-a, piše i da bi bošnjačko rukovodstvo, umjesto što radi na centralizaciji BiH, trebalo da prihvati dijalog. BiH može da uspije samo ako bude dogovora tri konstitutivna naroda. U toj priči, uticaj stranog faktora, poput OHR-a koji je godinama nanosio štetu srpskom narodu, sigurno neće pomoći.