Apsurd i klasična "podvala". To je najavljena rezolucija o Srebrenici. Muslimanski projekat osmišljen kako bi se u pitanje doveo legitimitet Republike Srpske u njenom današnjem obliku pa i obilježi srpski narod ma gdje on živio, kaže za ATV Milorad Kojić.
Ne treba zaboraviti ni pokušaje da se kroz Savjet bezbjednosti progura rezolucija što Rusi nisu dozvolili ulažući veto. Sada, kaže Kojić, svjesno pokušavaju da bude usvojena u Generalnoj skupštini gdje većina donosi odluke.
"Sada traže mehanizme kroz Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija i to još uvijek nije dogovoreno o načinu glasanja. Oni sada hoće da za rezoluciju bude nadpolovična većina ukupnih članica Generalne skupštine da usvoje jednu takvu rezoluciju. Dakle ako je to toliko benigno kako oni pričaju i ako neće okvlifikovati srpski narod zašto gurate tu priču", kaže Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
Na uspostavljanju samog termina genocid muslimansko rukovodstvo počelo je aktivno da radi još 91 godine. Već u avgustu, kažu istoričari, u Glasniku islamske zajednice počele su da izlaze teze o 11 genocida počinjenih nad muslimanima. Osim toga, oni nikada nisu prezali ni od preuveličavanja broja žrtava, pa su njima i te kako licitirali.
"To je urađeno sa ciljem da se stvori platforma kako da se ubijedi domaće stanovništvo, ali i zapadni mediji da se nad njima priprema 12-ti genocid. U tome je doprinijela SDA koja je pokušavala to pitanje od 1992. godine da aktuelizuje. Već 1993. godine oni pokušavaju da zajedno sa zapadnim medijima naprave situaciju vezanu za Srebrenicu kao pogodno tlo za genocid", kaže Milena Mihaljević, istoričar Centra za istraživanje rata ratnih zločina i traženje nestalih lica.
Zbog sadašnjosti, prošlosti ali i budućnosti važno je da se priča i o srpskim žrtvama a ne da se uvijek sluša samo jedna strana. Ne treba zaboraviti da je u Podrinju stradao veliki broj srpskih civila i boraca. Porodice žrtava boli i vrijeđa što se taj broj i te kako umanjuje ili uopšte ne spominje kao da se nikada ništa nije desilo.
"Usvajanje pomenute rezolucije je nešto što će ostaviti traga na našu prošlost nego i sadašnjost i budućnost. Srpski narod nikada nije bio složniji u želji i namjeri da sačuva ono za šta su naši najbolji očevi, sinovi i braća dali živote Isidora Graorac, predsjednik Republičke organizacije porodica poginulih, zarobljenih boraca i nestalih civila.
Potpuno je jasno da je rezolucija usmjerena protiv Srba. Njeno usvajanje kažu u Srpskoj samo bi dodatno zakomplikovalo odnose u BiH.