Ruska agencija

RIA Novosti prenijele Dodikov govor sa obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u "Oluji“

  • Izvor: ATV
  • 05.08.2023. 16:00

Ruska novinska agencija RIA Novosti prenijela je sinoć govor predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika tokom obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane u akciji "Oluja“.

U tekstu RIA Novosti podsjećaju da je 28. godišnjica stradanja i progona Srba u akciji "Oluja“ obilježena u Prijedoru te da su obilježavanju prisustvovali najviši zvaničnici Srbije, Republike Srpske te Srpske pravoslavne crkve.

"To što oni nazivaju `Oluja` bio je udruženi zločinački poduhvat Amerike i njihov monstruozni plan protiv Srba, uz korištenje hrvatske vojske, koja je to jedva dočekala, za etničko čišćenje teritorije", rekao je Dodik a ovu njegovu izjavu prenose RIA Novosti.

Dalje se u tekstu spominje i dio govora predsjednika Srpske u kojoj on govori da akcija "Oluja“ nikako nije mogla da bude reakcija na nešto.

"Bilo je više od 200.000 hrvatskih vojnika, a stanovništva je bilo 200.000, što znači da je na svako slabo dijete, ženu, starca, bio poslat jedan vojnik", napomenuo je Dodik.

Dodik je akciju "Oluja“ nazvao udruženim zločinom koje su počinile SAD i Hrvatska. 

"Akcijom je lično rukovodio američki ambasador u Zagrebu Piter Galbrajt, koji se nije postidio, niti ćutao, nego je učinio sve da to bude uspješna akcija, kako su je oni nazivali“, rekao je predsjednik Srpske.

Podsjećamo, u Prijedoru je sinoć obilježen Dan sjećanje na stradale i prognane Srbe u akciji "Oluja". Obilježavanju je prisustvovao predsjednik Srbije Aleksandar Vučićć, Njegova svetost patrijarh Porfirije, te drugi mnogobrojni zvaničnici Srbije i Republike Srpske, kao i vjerski službenici.

Obilježavanju Dana sjećanja u Prijedoru prisustvovalo je oko 12.000 ljudi koji su došli da odaju špčast stradalima i prognanina.

Prvi put zajedničko obilježavanje stradanja prognanih Krajišnika iz Hrvatske održano je u Republici Srpskoj.

Pogrom Srba u "Oluji" počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Svirepost

Svirepost "Oluje" na Petrovačkoj cesti

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine "Oluju" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

Pratite nas i putem Vibera