Mi danas na sceni vidimo zloupotrebu termina genocida, za nešto što on ne predstavlja, a to su događaji koji su se zbili tih ratnih godina u Srebrenici. Imamo potpuno jednostrano posmatranje događaja u Srebrenici, rekao je ovo gostujući u ATV-ovoj Temi dana Marko Romić, savjetnik predsjednika Republike Srpske.
- Jedanaesti jul sam po sebi nije problematičan. Svako može da odabere da obilježava datume stradanja svog naroda kada on smatra da je to adekvatno, a da time ne vrijeđa ili provocira druge narode. Tako da sa samim datum nemam problem. Problem je u učitavanju stavova da to što se desilo na prostoru ratne opštine Srebrenica, kvalifikuje i naziva kao genocid. Genocid nije samo jedan pojam koji mi možemo slobodno da koristimo u razgovoru i da prikačimo gdje god mislimo da treba nešto da se označi kao genocid. To je pravni pojam, termin, službeni izraz koji označava međunarodno krivično djelo koje je kao takvo predviđeno međunarodnom konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. godine. Vrlo jasno je definisano šta to označava. Međutim, mi danas na sceni vidimo zloupotrebu termina genocida, za nešto što on ne predstavlja, a to su događaji koji su se zbili tih ratnih godina u Srebrenici. Imamo potpuno jednostrano posmatranje događaja u Srebrenici - rekao je Romić te dodao:
- Nigdje se ni jednim slovom rezolucije nije pomenulo da je krajem 1992. i početkom 1993. godine baš na Božić, u Kravicama, počinjen stravičan zločin nad srpskim stanovništvom. S druge strane, ne govori se ni o drugim Srbima koji su stradali tokom dešavanja 90-ih godina u Srebrenici, nego samo o stradanju bosanskih muslimana. U mnogo čemu je sporan tekst, takvog jednog dokumenta, ali kažem, najspornija je činjenica da se jedna sudska presuda pokušava prikazati kao istorijska istina, a ona to nije - naglašava Romić.