Rudolf "Rudi" Đulijani jedan je od najupečatljivijih političara i gradonačelnika koje je Njujork ikada imao. Čovjek koji je odlučnošću i jasnom vizijom preporodio grad suočen sa kriminalom, a zatim postao simbol snage u najtežim trenucima nakon terorističkog napada 11. septembra 2001. godine.
Gradonačelnik koji je promijenio Njujork
Prije nego što je postao gradonačelnik, Đulijani je stekao reputaciju nepokolebljivog federalnog tužioca koji je sproveo velike istrage protiv organizovanog kriminala i korupcije na Volstritu. Kao gradonačelnik, suočio se s izazovima koji su mučili Njujork u to vrijeme – visokom stopom kriminala, urbanim haosom i ekonomskim poteškoćama.
Njegova administracija je implementirala strategiju "nulte tolerancije“ prema kriminalu, što je dovelo do značajnog smanjenja stope nasilja u gradu. Uvođenjem odlučnih policijskih reformi i primjenom "teorije polupanih prozora", Đulijani je uspio da Njujork preobrazi iz grada straha u simbol urbane renesanse. Pod njegovim rukovodstvom, stopa ubistava je prepolovljena, a veliki dijelovi grada, nekada pogođeni kriminalom, doživjeli su preporod.
Ali prava veličina lidera ne mjeri se samo u vrijeme napretka, već i u kriznim trenucima.
Lider u vrijeme krize
Međutim, možda je najjači test njegove upravljačke sposobnosti došao 11. septembra 2001. godine, kada je Njujork bio meta terorističkog napada. Umjesto da se povuče, bio je tu – uz građane, uz policajce, uz vatrogasce. U trenucima haosa i tragedije, Đulijani je preuzeo ulogu lidera kojem su se građani mogli obratiti za podršku i sigurnost. Njegovi govori, smirenost i prisustvo na mjestu tragedije donijeli su utjehu milionima ljudi. Nije trebalo mnogo da mediji počnu da ga nazivaju „Gradonačelnikom Amerike“.
Njegov rad u obnovi grada i pružanju podrške porodicama žrtava terorističkog napada učvrstio je njegovu reputaciju kao jednog od najvažnijih gradskih lidera u američkoj istoriji.
Uticajan i nakon odlaska s funkcije
I nakon odlaska s funkcije, Đulijani je ostao uticajna politička figura. Njegov rad u pravosuđu, reformi bezbjednosti i kriznom menadžmentu služi kao model mnogim liderima širom svijeta. Iako su mu mejnstrim mediji u Americi zamijerali to što je nastavio da bude aktivan u politici, kao savjetnik i bliski saradnik Donalda Trampa, nikada mu nisu mogli da ospore to da je promijenio lice Njujorka i pokazao kako odlučnost i vizija mogu preobraziti jedan od najvećih svjetskih gradova. Njegovo ime ostaje upisano u istoriju kao sinonim za liderstvo u najtežim vremenima.
Dolazak u Banjaluku
Slučajno ili ne, neko ko je ostao upamćen kao odličan lider u veoma teškim vremenima, dolazi u Republiku Srpsku, odnosno Banjaluku, kako bi se sastao sa predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom. Ovaj veliki prijatelj predsjednika Amerike, Donalda Trampa, snimiće podkast sa predsjednikom Dodikom, u kojem će, kako je Dodik najavio, najviše razgovarati upravo o Republici Srpskoj. Kako će ovaj podkast prokomentarisati u drugom entitetu ostaje da se vidi, ali jedna stvar je jasna - kada ovaj čovjek govori, mnogi pažljivo slušaju.