Od zlata do srebra, litijuma, olova, cinka, magnezijuma. Sve to i još mnogo toga, u vrtoglavim ciframa kriju prirodna bogatstva Republike Srpske. Primamljivo je to i strancima, koji bi da se bogate preko tuđih leđa. To već rade u drugom entitetu.
Britanci su uveliko zasukali rukave u Varešu. Mnogi su bacili oko na Srebrenicu. Posebno zbog srebra, olova, ali i ljekovite vode. Operativna saznanja govore da se na području Srebrenice i Milića nalaze površinski kopovi, napuštena rudarska okna iz kojih je vađena ruda boksita.
ATV je još ranije pisala o opasnim namjerama stranaca da Srebrenica postane odlagalište radioaktivnog otpada sa područja ЕU. Priča o otimanju imovine Srpske ali i izdvajanju Srebrenice iz njene teritorije i dalje je aktuelna.
"Mi kao lokalna uprava i vodimo se tom pričom. Pomažemo onima koji su naši pod znacima navoda, odnosno koji su iz Republike Srpske. Stranci su uvijek zainteresovani za ono što je interes odnosno za ono što može donijeti profit", rekao je načelnik Srebrenice Mladen Grujičić.
Primamljive su i Lopare. I to zbog litijuma kojeg nazivaju sirovinom budućnosti. Tamo se vrše istraživanja, ali to mogu da rade samo oni kojima Republika Srpska da zeleno svjetlo. Iz Еvropske alijanse za sirovine, dobro znaju kakvo se bogatstvo krije u tom dijelu Srpske.
"Trenutno procjenjujemo projekat, nakon početne pozitivne procjene njegovog potencijala, mogućim za snabdijevanje industrije Еvropske unije sa litijumom i borom. Projekti kao što je ovaj mogu imati potencijal održivog snabdijevanja resursima iz Еvrope i istovremeno pomažu razvoju lokalne infrastrukture i ekonomije", saopšteno je iz ЕRMA.
Rude se kriju i u Milićima, Vlasenici, Rudom. Minerala najviše ima u Šipovu, Petrovu, Novom Gradu, Tesliću, Prijedoru. Bakra ima u Mrkonjić Gradu.
Procjene su da bi u budućnosti pravo blago moglo da se otkrije u Gacku, Oštroj Lucim, Čelincu, ali i u drugim mjestima. Procijenjena vrijednost rudnog bogatstva u Srpskoj je oko 15 milijardi evra. I ne čudi onda da se pitanjem imovine bave stranci koji mešetare u BiH. Jedan od njih je i Kristijan Šmit koji bi da nametne zakon o imovini.
Prste u sve upliću i Britanci koji svako malo sankcionišu one u Srpskoj koji im ne odgovaraju i ne igraju po njihovim pravilima, kvareći im tako planove. I sve to preko ambasade sa sjedištem u Sarajevu.