Sve što je navedeno kao razlog britanskih sankcija je laž, današnja je poruka predsjednice Srpske. Kaže, u pitanju je prijetnja političarima koji štite Ustav i neće dozvoliti da joj predavanja o poslu drži bilo koji ambasador.
"Nisam kriva za stanje u BiH, ali oni jesu, zato što znaju gdje leže problemi, ali se ne bave njima, nego nastoje da svu krivicu i opterećenje prebace na Republiku Srpsku", izjavila je Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske.
Sankcije ne doprinose miru i stabilnosti, slažu se narodni poslanici. I danas od njih osuđujuće poruke na britanski potez prema Dodiku i Cvijanovićki.
"To je zato što ljudi vode korektnu politiku, ne vode po nečijoj direktivi i evo vidimo koji je to ishod", rekla je Andre Dorić, poslanik SP-a u NSRS.
"Oni su izabrani glasovima građana Republike Srpske, jednim dijelom su to sankcije koje su upućene prema samoj Republici Srpskoj i građanima Republike Srpske", kaže Duško Ivić, poslanik DNS-a u NSRS.
"Velika Britanija nastavlja kontinuitet tog negativnog pristupa i viđenja Republike Srpske i srpskog naroda", kazala je Spomenka Stevanović, poslanik DEMOS-a u NSRS.
"Uvijek radili sve kako Srbi ne bi imali jaku državu i kako bi sve više i više srpski uticaj bio slabiji na Balkanu", smatra Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u NSRS.
Protiv sankcija je, makar pred kamerama, i PDP-ov Draško Stanivuković. Često se komentariše da partija čiji je član održava snažne veze sa britanskim ambasadorima u BiH.
"Neki naši stavovi koji odgovaraju našem identitetu, našoj tradiciji, kulturi, onom što mi jesmo, ne odgovaraju međunarodnoj zajednici, ne odgovaraju stavovima drugih snažnih svjetskih sila, ali opet trebamo biti dovoljno hrabri", rekao je Draško Stanivuković, predsjednik GO PDP Banjaluka.
Ovaj potez bi mogao da izazove kontraefekat od onoga šta su Britanci očekivali.
"Srpski narod je izabrao vlast. Ni gospođa predsjednica, ni srpski član Predsjedništva nisu podložni nikakvim pritiscima i bojim se da na to nije računala britanska Vlada i da nisu računali da će te sankcije izazvati kontraefekat kod građana Republike Srpske", navodi Ranka Perić Romić, dekan fakulteta Političkih nauka u Banjaluci.
Stižu osude i iz Srbije. Velika Britanija nikako da zaboravi da više nije kolonijalna sila i da Srbi ne žive u njihovim kolonijama, ni prošlim, ni budućim, kaže Aleksandar Vulin.
Analitičari iz Beograda kažu - neviđeni pritisak.
"Kome to nije jasno, bolje da se ne bavi politikom ili da ne komentariše. Umjesto da popravljaju ono što su pokvarili svi visoki predstavnici do sada, pogotovo Pedi Ešdaun, oni optužuju srpsku stranu da je kriva za rušenje Dejtona", poručuje Stevica Deđanski, direktor Centra za razvoj međunarodne saradnje iz Beograda.
Velika Britanija uvela je sankcije Dodiku i Cvijanovićki zbog, kako je napisano, pokušaja potkopavanja legitimiteta i funkcionalnosti BiH.