Necivilizacijski, provokacija, otkud nekome pravo da provocira porodice poginulih boraca - ovo su samo neke od reakcija koje stižu iz organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata na potez grupice žena iz drugog entiteta koje su u centru Banjaluke razvile ratnu zastavu BiH.
Kome su došle i ko ih je zvao, pitaju u Udruženju žena žrtava rata. Ne treba nikada zaboraviti kroz kakvu su golgotu i strahote upravo one prošle pod istom tom zastavom.
"Ko šta hoće nek' u svojoj torbi nosa ali da me provocira, mene moja 322 dana, da provocira majku poginulog borca, sestru brata. Mora se biti i oprezan kada su ti praznici 25. novembar i 1. mart i to što slavi Federacija, jednostavno očekujte neku provokaciju“, kaže predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Rajilić.
Sve drugo bilo bi pravo iznenađenje. Slikanje sa zastavom i provociranje sastavni su dio strategije koja dolazi iz političkog Sarajeva.
"To je potpuno neprimjereno, necivilizacijski. To govori o nedostatku kulture i o jednom jednostavno niskom civilizacijskom nivou. Zašto vi dolazite sa ratnim zastavama koje su zabranjene u jedan miran grad u kojem sve funkcioniše onako kako treba barem u tom smislu i pokušavate da provocirate“, kaže predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin.
Vječito guranje prsta u oko i uvreda srpskih žrtava - komentar je iz Saveza logoraša. Ne treba zaboraviti koliki problem u drugom entitetu, isti oni koji provociraju, prave kada se srpski narod okuplja na srpskim stratištima.
"Ako mi pogledamo koliko imamo problema kada odlazimo u Federaciju da obilježimo neke naše događaje, kada civilizovano hoćemo da položimo cvijeće i vijence na stradanje naših vojnika recimo u Dobrovoljačkoj ili Tuzlanskoj koloni koje probleme imamo i kakve probleme i to je svega svedeno na par minuta“, rekao je predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović.
Nakon što su provokatorke ispraćene iz Banjaluke, u jednoj kafani u gradu okupili su se SDP-ovci da obilježe, šta god da su obilježavali. Vojin Mijatović i Nermin Nikšić, bez ikakve najave, okupili su se u jednoj gradskoj kafani. Kakva država, takva i proslava.