Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je nacrt rezolucije o Srebrenici. Za su glasale 84, protiv 19, a uzdržano je bilo 68 zemalja. Ovo baš i nije rezultat koji su očekivali u drugom entitetu kao ni svi oni koji su ih podržavali.
Sigurno je da su oni koji su osmislili ovu priču očekivali mnogo veći broj zemalja koji će glasati za. U suštini, onih koji su protiv i koji su uzdržani je 87, što je zajedno više od 84 kojih su podržali rezoluciju. Kada se njima još dodaju države koje se nisu izjasnile, dolazimo do brojke od 109 država.
Protiv rezolucije glasali su Rusija, Kina, Antigva i Barbuda, Bjelorusija, Komori
Kuba, Demokratska Republika Kongo, Demokratska Narodna Republika Koreja
Dominika, Еritreja, Еsvatini, Grenada, Mađarska, Mali Nauru, Nikaragva Sao Tome i Principe, Sirija i Srbija. Što se zemalja regiona tiče ''za'' su glasale Slovenija, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija, naravno, BiH, zatim Austrija, Rumunija, Bugarska, Turska. Od zemalja Еvropske unije uzdržani su Kipar i Slovačka, ostale su sve bile "za".
Među uzdržanima bili su, pored ostalih, Indija, Brazil, Argentina, Tajland, Maldivi, Sejšelska ostrva, Kazahstan, Uzbekistan, Nepal, Liban, Jermenija, Santa Lucija, Meksiko, Bahami, Еtiopija, Kambodža, Peru, Vijetnam...
"Njemačka predstavnica je rekla da podjednako žali sve žrtve. Zašto toga nema u rezoluciji? Ona će izazvati podjele i biće potrebno puno truda da se uloži u održavanje mira. Pitam predstavnike velikih sila, zašto su uložile toliki trud i prijetile malim članicama Ujedinjenih nacija ukoliko ne glasaju za rezoluciju? Zašto su usvojeni amandmani? Samo da pokušate da prikrijete pravu istinu da je ona protiv jednog naroda. Zašto ponovo otvarate rane? Zato što je to nekome politički potrebno? Nadam se da će svi genocidi po rezoluciji iz 2015. biti osuđeni uključujući i genocid učinjen prema srpskom narodu. Platili smo najveću cijenu u Drugom svjetskom ratu", rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Kina je glasala protiv rezolucije jer, kako su istakli, ona nije u skladu sa duhom pomirenja i u BiH i zemljama regiona. I mnoge druge zemlje su rekle da je rezolucija pisana krišom, bez konsenzusa što nije dobro.
Brojni su bili i uzdržani. Pomirenje mora da dođe, a ono se na ovakav način neće dogoditi.