Opet imamo Zakon o nepokretnoj imovini. Podržalo ga je 45 poslanika, četiri su bila protiv, 15 suzdržano. Tako je Republika Srpska zaštitila svoju imovinu.
Srpska dobila Zakon o nepokretnoj imovini, opozicija i političko Sarajevo se buni
Opet imamo Zakon o nepokretnoj imovini. Podržalo ga je 45 poslanika, četiri su bila protiv, 15 suzdržano. Tako je Republika Srpska zaštitila svoju imovinu.
Kategoričan je po ovom pitanju bio i predsjednik Republike. Milorad Dodik poručuje, Srpska neće dijeliti svoju imovinu sa BiH.
"To je pitanje o kojem nema razgovora, ali to da nam uzmete... Da nam uzmete šume, zemlju, puteve, hidrocentrale i ostalo, to možete da objesite mačku o rep. To se neće desiti, bar dok ja stojim ovde i ovi ljudi koji su na vlasti u Srpskoj, to se neće desiti", izjavio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Predstavnici Bošnjaka su se protivili. Razlozi su poznati već dvije decenije. Usprotivila se i opozicija.
"Vi vidite da je mnogo lampica crvenih uključeno i da Republika Srpska s pravom treba da bude zabrinuta s ovim zakonom s kojim ste vi došli pred narodne poslanike i pokazuje se još jednom da ova Vlada na čelu sa SNSD-om je na pozicijama gdje jedno glasno priča, pravi velike predstave pokazuje mišiće i čim se ugasi kamera, idu i prave dogovore koji su u pravilu štetni po Republiku Srpsku", rekao je Igor Crnadak, šef poslaničkog kluba PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
"Zakon ovaj o kome danas raspravljamo i slični njemu, smatramo da nisu u nadležnosti NSRS, niti Parlamenta FBiH i zbog toga smo glasali protiv dnevnog reda i jasno iznijeli svoj stav šta mislimo o ovom zakonu", naveo je Mirsad Duratović potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Buni se i političko Sarajevo. Sve izvlače iz konteksta, žele da otmu tuđe. Najavljuju i apelaciju Ustavnom sudu.
„Pitanje državne imovine ne mogu regulisati entiteti već isključivo Parlamentarna skupština BiH. Tu činjenicu, koju potvrđuje niz presuda Ustavnog suda BiH, neće promijeniti uporni pokušaji vlasti entiteta Republike Srpske da prisvoje državnu imovinu“, saošteno je iz SDA:
Opet u Sarajevu zovu i lažnog visokog predstavnika u pomoć.
„Pozivam visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita da odmah poništi ovu odluku, a ovlašteni podnosioci zahtjeva za ocjenu ustavnosti trebaju odmah po objavi zakona u Službenim novinama zajedno osporiti navedeni zakon pred Ustavnim sudom BiH, jer ovo nije vrijeme za populizam i prikupljanje političkih poena“, kazao je Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma BiH.
Ovo je upravo odgovor Ustavnom sudu koji se više bavi politikom i radi protiv Republike Srpske, poručuju iz vladajuće koalicije. Imovina se u Ustavu BiH ne spominje. Tamo stoji sljedeće: Sve vladine funkcije i ovlaštenja koja nisu ovim Ustavom izričito povjerena institucijama Bosne i Hercegovine pripadaju entitetima.
„U Ustavu BiH ne postoji odredba koja se odnosi na državnu imovinu. Sa druge strane, u Ustavu Republike Srpske u članu 68 stav 1 propisano je da Republika Srpska uređuje i obezbjeđuje svojinske obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine, pravni položaj preduzeća i drugih organizacija i udruženja i komora, ekonomske odnose s inostranstvom koji nisu preneseni na instirucije BiH, tržište i planiranje. Znači to je ono što nije preneseno na nivo BiH. To je ono što je ostalo, što branimo“, pojasnio je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Najavljene apelacije i buka u Sarajevu nisu iznenadile nikoga u Republici Srpskoj. Stiže im poruka, barem većinskog dijela, da Srpska neće odustati od svoje imovine.