Republika Srpska već više od tri decenije ima ulogu ustavobranitelja kako svog Ustava i svoje ustavne pozicije, tako i onih koji su htjeli da prepoznaju šta je to borba za normu i za pravo i jedino što želi je da i drugi to poštuju, rekao je Srni senator Republike Srpske Milimir Mučibabić.
On je podsjetio da su Ustav i ustavni zakon Republike Srpske 28. februara 1992. godine proglasili poslanici koji su imali legalitet i legitimitet, koji su izabrani na demokratskim izborima neposredno po stvaranju Republike Srpske.
- Razumijevajući ove minule decenije, možemo sa ponosom da konstatujemo da Republika Srpska kao entitet samostalno obavlja svoje ustavne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije - rekao je on.
Mučibabić je ukazao da Republika Srpska ima ograničeni međunarodni subjektivitet te stoga neke svoje interese ostvaruje i preko zajedničih organa vlasti na nivou BiH kao međunarodno priznate zemlje, ali da i u toj poziciji strogo poštuje Ustav i norme.
- Predstavnici Republike Srpske su u ovom dugom trajanju insistirali na poštovanju zakona, na poštovanju norme koja obavezuje iako smo danas svjesni da živimo u vremenu gdje nema zakona, nego postoje pravila moćnika koji usljed svojih parcijalnih interesa žele po svaku cijenu da tu normu, koja je zaštitni znak demokratskih društava kao što je Republika Srpska, skrajnu da bi realizovali svoje interese - rekao je on.
Mučibabić je dodao da se zato sa zadovoljstvom može konstatovati da u svom trajanju Republika Srpska postaje obrazac podjele vlasti, legalnog i legitimnog podrazumijevanja djelovanja zakona i zakonskih akata.
- I sadašnja generacija političara koji vode Republiku Srpsku po svaku cijenu insistira na poštovanju međunarodnih ugovora, deklaracija i rezolucija, svjesna činjenice da se živi u vremenu postistine i zaobilaženja činjenice - rekao je on.
Mučibabić je naglasio da nerijetko ta borba Davida i Golijata izgleda bespredmetna, ali da sa stanovišta vrijednosti mora jednog momenta doći do izražaja.
- U tom smislu smatram da je imperativ vremena, ne samo kod nas nego u svijetu da se poštuju norme da se ne primjenjuju dupli standardi i da se međunarodna zajednica mora vratiti poštovanju međunarodnih normi i ugovora - zaključio je on.
Skupština srpskog naroda BiH donijela je Ustav 28. februara 1992. godine koji je jednoglasno usvojen na temeljima Deklaracije o osnivanju i garantovao je punu ravnopravnost i jednakost naroda i građana Republike.
Najviši pravni akt Republike Srpske, koji je uz određene amandmane i danas na snazi, donesen je prije izbijanja tragičnih sukoba, te jednostranog bošnjačkog i hrvatskog proglašenja nezavisnosti BiH nakon referenduma održanog 1. marta na kojem nisu učestvovali Srbi.