Istraživanje

Šta građani Srpske misle o vojnoj operaciji u Ukrajini: Najviše strahuju od ekonomskih posljedica

  • Izvor: ATV
  • 16.08.2022. 14:12

Ruska vojna operacija u Ukrajini traje više od pet mjeseci, tačnije od 24. februara.

To je, očekivano, izazvalo potrese i van granica Ukrajine, najviše one ekonomske ali i političke koje su se manifestovale pritiscima svrstavanja na jednu ili drugu stranu, kao i uvođenja sankcija Rusiji.

Agencija Metrics istraživala je šta o svim ovim pitanjima misli stanovništvo u Srpskoj, a danas donosimo rezultate.

Istraživanje je sprovedeno na terenu, na uzorku od 1.009 punoljetnih ispitanika u posljednjoj sedmici jula 2022. Istraživanje je sprovedeno na teritoriji cijele Republike Srpske, na reprezentativnom uzorku, pojašanjavaju iz ove agencije.

Najveći dio ispitanika, njih 43,7 odsto smatra da su sukob u Ukrajini i poskupljenje energenata kao posljedica istog ključni za trenutnu inflaciju, dok sa postotkom od 21,69 odsto slijedi pohlepa velikih korporacija i vještačko podizanje cijena od strane istih. Potezi trenutne vlasti ne vide se kao značajan uzrok inflacije, odnosno, samo 13,35 odsto ispitanika misli tako.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.

Sukob Rusije i Ukrajine izaziva brigu kod najvećeg dijela stanovništva, dok tek jedna četvrtina kaže da ih ne brine. Njih 34,12 odsto blago brine a 28,15 odsto veoma brine. Onih isptanika koje ovaj sukob ne brine uopšte je 11,83 odsto.

Sa druge strane, ekonomske posljedice vojne akcije Rusije izazivaju veću brigu nego sam sukob. 42,33 odsto ispitanika je odgovrilo da ih ekonomske posljedice brinu, a samo 5,57 odsto ispitanih uopšte ne brine.

Takođe, stanovništvo u Srpskoj više strahuje od ekonomskog kolapsa zemlje, nego od toga da će se sukob u Ukrajini proširiti na ostatak Evrope, mada razlika nije velika. Strah od ekonomskog kolapsa izrazilo je 48,68 odsto ispitanika, a strah od rata 42,52 odsto.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.

Afirmativan odnos prema tome kako se vlast u Srpskoj ponijela prema sukobu u Ukrajini ima preko 61% ispitanika, tačnije 28,25 potpuno podržava a 33,33 uglavnom podržava odnos aktuelne vlasti prema ovom sukobu.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.

Najveći dio ispitanika vidi SAD predvođene predsjednikom Džozefom Bajdenom kao glavnog krivca za eskalaciju sukoba u Ukrajini, dok najmanje njih smatra da su glavni krivci Rusija i njen predsjednik Vladimir Putin. U postocima, 44,57 odsto ispitanih krivi SAD i njenog lidera, a 25,90 odsto smatra da su svi zajedno krivi za situaciju koja se desila.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.

Gotovo tri četvrtine ispitanika, odnosno 72,53 odsto, smatra da su sankcije Rusiji pretjerane, te da će i nama da naštete, a 36,95 odsto stanovnika obuhvaćenih ovom anketom misli da je Putin u pravu što je započeo vojnu operaciju u Ukrajini.

Većina ispitanika se apsolutno slaže sa tvrdnjom da se Srpska ne bi trebala priključiti sankcijama Rusiji koje bi ugrozile naše ekonomske interese. To misli 47,70 odsto ispitanih građana.