Da je poljoprivredna proizvodnja prva na udaru klimatskih promjena najbolje znaju strijelci “Protivgradne preventive Republike Srpske” čiji je imperativ odbrana voćnjaka i usjeva od gradonosnih oblaka na koje su od početka sezone ispalili više od 940 raketa što je svojevrsni rekord.
Direktor preduzeća “Protivgradna preventiva” Tihomir Dejanović za “Glas” kaže da je ovogodišnja sezona odbrane od grada, koja je počela od 15. aprila, izuzetno dinamična sa najvećom pojavom gradonosnih oblaka u proteklih 20 godina.
“U prva dva mjeseca sezone bilo je 26 dana sa dejstvima u kojima je ispaljena 941 protivgradna raketa. Lani smo, takođe, imali vanredno nestabilnu sezonu sa 40 dana dejstava i utrošenih 1.593 rakete, s tim da smo do 15. juna imali 16 dana sa dejstvima i 687 utrošenih raketa, što je manje za deset dana i 254 rakete”, ističe Dejanović i dodaje da je posljednjih 20 godina prosjek za cijelu sezonu bio 720 ispaljenih raketa i 22 dana sa dejstvima.
Strijelci su, priča Dejanović, posljednjih desetak dana mirovali jer je nastupila stabilizacija vremena, ali već u narednim danima, kako kaže, ponovo ih očekuju nestabilnosti.
Dodaje da osim teritorije Srpske, od grada brane i dio FBiH, koja nema vlastitu službu protivgradne zaštite. U sezonu su ušli sa 2.573 protivgradne rakete iz prošlogodišnje sezone, a od dobavljača su ove godine dobili i 1.000 novih projektila.
“Očekujemo još 320 raketa što bi trebalo zadovoljiti potrebe u ovogodišnjoj sezoni. Cilj nam je dalje širenje u FBiH, kako bismo dobili što širi branjeni prostor i povećali efekte rada. Planiramo završiti i projekat izgradnje 30 automatskih protivgradnih stanica u regionu Podrinja te okončati postavljanje 80 novih generatora srebro-jodida na sjeverozapadnom dijelu Republike, što su projekti započeti prošle godine”, naveo je Dejanović i dodao da se u sistemu odbrane od grada nalaze ukupno 42 lokalne uprave sa više od milion i po hektara branjenog područja.
Dejanović navodi da su strijelci na protivgradnim stanicama uglavnom starije životne dobi i ljudi sa sela zbog čega nastoje kroz proces automatizacije uvesti što veći broj automatskih protivgradnih stanica.
“Trenutno imamo 169 klasičnih stanica sa kojih dejstvuju strijelci i 131 automatsku, kao i 35 prizemnih generatora srebro-jodida. Strijelci koji do daljeg ostaju u sistemu u potpunosti su osposobljeni za rukovaoce na stanicama i ove godine nema problema u njihovom radu”, kazao je on.
“Protivgradna preventiva”, prema Dejanovićevim riječima u regionu je tehnički najopremljenija.
“Metodološki smo najdalje otišli upravo koristeći maksimum od mogućnosti radarske tehnike u kombinaciji sa naukom, odnosno meteorologijom koja je maksimalno osvježila metodologiju dejstva na gradonosnu oblačnost, koju primjenjujemo u operativnom radu. U razvoj preduzeća od 2012. godine do danas uloženo je više od 25 miliona KM, jer su Vlada Srpske i resorno ministarstvo prepoznali da je pravi odgovor na klimatske promjene aktivna zaštita od grada”, kazao je Dejanović.
Obuke zaposlenih
Tihomir Dejanović ističe da ulažu u obuke i specijalizacije zaposlenih kako bi modernu tehniku i opremu koja svakodnevno pristiže koristili u punom kapacitetu.
“Imamo 33 stalna radnika, što je manje u odnosu na lani, ali i pokazatelj da svi koji ne mogu da zadovolje potrebe djelatnosti i ne žele da iskoriste mogućnost školovanja i unapređenja vještina i znanja, nemaju mjesto u ovako zahtjevnom sistemu”, rekao Dejanović.