Dosije

Šverceri se dovijaju na razne načine da prenesu robu

  • Izvor: ATV
  • 20.06.2023. 21:00

U pokušajima ilegalnih prenošenja robe preko granice ljudi su sve domišljatiji. Da šverceri pokušavaju prenijeti preko graničnih prelaza sve i svašta potvrđuju to i granični policajci i carinici. Iako kazne nisu male, njima ne smeta da smišljaju gdje, kako i na koji način da prenesu robu. Od Rolexa, zlata, nakita, narkotika, oružja pa do divljih životinja - sve to su posljednjih godina oduzimali carinici uz pomoć Granične policije.

Iako je zakon jasno definisao šta se smije i šta je moguće prenijeti prilikom ulaska u zemlju, nerijetki su egzotični slučajevi prenošenja, odnosno pokušaji prenošenja egzotičnih životinja, sredstava za potenciju, parfema, kozmetike ali i garderobe koja nije originalna i sve se to pokušava prenijeti u BiH preko graničnih prelaza.

Prenose svašta

Strani državljani probali su prenijeti skupocjeni sat bez računa i papira, probala se unijeti i brendiranu robu u većoj količini, zatim kopije poznatih svjetskih brendova. Pored toga što je očigledno da donosi veliki profit, kontrole granica u BiH i zapljena pokazale su da dobar novac donose i egzotične i zaštićene životinjske vrste. Na Rači su zaustavili pokušaj prenošenja, ni manje ni više, nego jaguara.

“Ono što je nama neuobičajeno, recimo bila je situacija u nekom proteklom periodu otkrivena je živa životinja, egzotična, naravno konvencijom zaštićena vrsta jaguara. Zatim, mi smo ovdje imali otkrivanje veće količine kozmetičkih preparata, parfema u prvom redu. Imali smo otkrivanje gotovo kompletnog vozila, znači svi dijelovi sem šasije. Naravno sredstva za potenciju su redovna.  Kada su te skuplje robe, uglavnom krivotvorene, radi se uglavnom o robama koje se nalaze na crnom tržištu. To su robe koje su na ilegalnom tržištu i one se uglavnom ne nalaze u legalnim tokovima. Ovo što je u legalnim tokovima ta roba dolazi sa računima. Što se tiče ovih roba sa zaštićenim robnim markama, žigovima, tu smo imali situacije da smo nalazili u većim pošiljkama iz Kine i Turske, nerijetko smo otkrivali i same ambleme koji su se našili kasnije ovdje u BiH, tako da prilikom uvoza ne postoji indicija, nema oznake Adidasa, Nike itd”, kaže vođa carinskog referata na GP Rača Dragan Dragić.

Granična policija posjeduje specijalističku opremu

Pripadnici Granične policije posebnom opremom otkrivaju ima li nedozvoljene robe u vozilima. Problem na graničnom prelazu su i falsifikovana dokumenta. Na različite načine pokušava se preći granica, kažu. Zajedničkim djelovanjem i dobrom saradnjom sa pripadnicima UIO, ti pokušaji su uglavnom osujećeni.

“Granična policija posjeduje i specijalističku opremu za otkrivanje oružja, eksploziva, narkotika... Susrećemo se dosta sa falsifikatima dokumenata. Lica koja ulaze imaju falsifikovan dokument, onda strani državljani moraju ispunjavati uslove za ulazak u slučaju da ne ispunjavaju uslove odbija im se ulaz, tako se i sa vozilima radi, ako vozila ne ispunjavaju uslove isto vraćaju se u Republiku Srbiju. Kontrole su svakodnevne, postoje osnovne i detaljne granične provjere. Detaljne se obavljaju prema svim strancima, osnovne prema državljanima BiH. Osnovne su kada se vrši uvid u osnovnu ispravu da li je važeća, da nije krivotvorena, detaljne se obavljaju prema svim stranim državljanima kao i državljanima BiH za koje postoje osnovane sumnje da se to radi. Tu se vrše provjere u svim raspoloživim evidencijama, postupa se po uputstvima drugih organa, gleda se da li lica imaju sredstva za izdržavanje i da li imaju važeće vize“, rekao je inspektor za ganičnu kontrolu u jedinici Granične policije Bijeljina Predrag Santrač.

Krijumčarenje postaje rjeđe

Pokušaji prenošenja robe preko granice kako bi se stvorila neka imovinska korist danas su nešto rjeđi. Iako je nekada iz BiH prelaženo u Srbiju odakle je dovožena jeftinija roba i obrnuto, skoro iste cijene sa obje strane Drine i Save, smanjili su ove malverzacije kažu na GP Rača.

U prethodnom vremenu bilo je i mnogo pokušaja krijumčarenja ljudi, stranih državljana, migranata. Pronalazili su ih svugdje, na mjestima gdje su rizikovali svoje živote, samo da se domognu granice. Danas je to, barem na GP Rača, nešto manje i dugo nije bilo takvog slučaja, mada se na ostalim GP u BiH to svakodnevno dešava.

“Što se tiče ovih prelaza ovdje, zadnje dvije-tri godine nemamo takvih situacija. Prije smo imali da su lica pokušavala kamionima da uđu u teretna vozila, prosjeku cerade ili skidaju ona sajle, crijeva i pokušavaju da pređu. Uglavnom to smo sve sprečavali na ulazu, pregledima vozila”, rekao je inspektor za ganičnu kontrolu u jedinici Granične policije Bijeljina Predrag Santrač.

Kontrole na graničnim prelazima su u skladu sa Zakonom. Velika frekvencija saobraćaja posebno u ljetnim mjesecima i vikendom, zahtijeva i rigorozniju kontrolu. 

Šta se mora prijaviti

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH ukupno oduzeta roba u 2022. godini iznosila je nešto više od 7,8 miliona KM. Najviše je tu bilo duvana i cigareta, tekstila, auta, auto-dijelova, mašina i alata, obuće, odjeće i ostale robe široke potrošnje. Zakon jasno definiše šta je moguće i šta je dozvoljeno prenijeti preko granice i unijeti u državu.

Zbog neimformisanosti a i zbog želje da se izbjegne plaćanje carine mnogi ne prijavljuju gotovo ništa, međutim Zakon kaže drugačije.

“Obaveza putnika koji prelazi granicu je da prijavi sve stvari koje prenosi, čak i lični prtljag, dakle počevši od novca, ličnih stvari, od roba koje podliježu nadležnim kontrolama nadležnih inspekcija, u prvom redu to su žive životinje, kućni ljubimci, poslije toga robe koje podliježu fitosanitarnim pregledima, npr. razne vrste sjemena, cvijeća, obično putnici nose neko cvijeće itd. Dakle, sve robe posebno te koje podliježu inspekciji, veterinarskoj i fito, dakle žive životinje, zatim novac, novac je obavezno prijavljivanje prilikom iznosa iz države, ali naravno i na unosu u državu... Jednostavno, obaveza putnika je da prijavi sve, a na carinskom službeniku je da postupi po propisima koji važe za datu materiju“, rekao je vođa carinskog referata na GP Rača Dragan Dragić.

Uglavnom se pokušavaju prokrijumčariti lične stvari, poput tehničkih predmeta kao što su računari, laptopi, telefoni, ali i neka garderoba. Često se radi se o predmetima koji su kupljeni van BiH i koji su skuplji od 600 KM, na koliko svaka osoba ima pravo na oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina. Kako bi izbjegli plaćanje carine i PDV-a, građani pokušavaju takve stvari sakriti.

Roba ima status privremeno oduzete

Sva oduzeta roba ima status privremeno oduzete robe, a konačnu odluku o tome šta će se desiti sa oduzetom robom donosi nadležni sud u svakom pojedinačnom slučaju. UIO čeka konačnu odluku suda o tome šta će sa zaplijenjenom robom. Neka vrsta robe se uništava, najčešće cigarete, a za onu vrstu robe za koju postoje uslovi da se proda, UIO organizuje aukcije, licitacije i direktne prodaje. 

U zavisnosti od vrste i količine robe koja se pokušava prokrijumčariti u carinsko područje BiH ili koja se prodaje bez dokumentacije o porijeklu zavisi i vrsta kazne. Za neku manju vrijednost oduzete robe podnose se zahtjevi za pokretanje prekršajnih postupaka. Sve prekršaje, pa tako i carinske, rješavaju nadležni sudovi i oni određuju i kazne po svakom pojedinačnom prekršaju. U slučaju da je vrijednost oduzete robe veća, podnose se izvještaju nadležnim tužilaštvima o postojanju osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo iz oblasti indirektnih poreza. U toku 2021. godine vrijednost ukupno oduzete roba iznosila je 12 miliona KM, a u 2020. godini ukupno 6,4 miliona KM.

Pratite nas i putem Vibera

  • 12:00 Serija: Mućke (12+) (R)

    ''Serija: Mućke (12+) (R)

  • 12:30 Narod priča (R)

    '‘Narod priča (R)i (R)

  • 13:00 Tet a tet sa Tatjanom Trninić (R)

    Tet a tet sa Tatjanom Trninić (R)

  • 13:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 14:00 Bar TV (R)

    'Ova ekipa oko šanka uljepšaće svaki radni dan – 'Bar TV' ekskluzivno na ATV-u. Sjajna trojka Filips, Jugoslav i Sladan pokrenuće sve moguće teme – od igle do lokomotive. Pridružiće im se u toj 'borbi' misli i stavova kolege i drugari. Za njihovim šankom u TV bifeu ništa neće ostati nedorečeno. I ničega neće biti previše, osim smijeha.

  • 14:10 Keto kuhinjica

    ''Keto kuhinjica