Pravnik Ognjen Tadić rekao je Srni da će do 2026. godine prestati mandat svim sadašnjim sudijama Ustavnog suda BiH, te da je, ako u ovoj zemlji ima razuma, potrebno usvojiti zakon kojim bi strane sudije bile zamijenjene domaćim i kojim bi bio utvrđen postupak pred tim sudom koji nije podložan bilo čijoj samovolji, pa makar se radilo i o samim sudijama.
"Time bi se prekinule zloupotrebe Ustavnog suda bilo da se radi o političkim ili koruptivnim zloupotrebama. To je na kraju krajeva i uslov vezan za ЕU integracije", naglasio je Tadić.
On je podsjetio da više od dvije decenije trojica predsjednika SDA, a uz njih i drugi koji su se poveli njihovim lošim primjerom, ruše Dejtonski mirovni sporazum preko većine u Ustavnom sudu BiH koju su uglavnom činile strane sudije sa sudijama koje je delegirala SDA.
"Ta antidejtonska aktivnost toliko je dobila maha, a njeni inspiratori toliko su se zanijeli u tome, da su se procesi potpuno izmakli kontroli i sve je krenulo u pravcu ugrožavanja i samog mira u BiH", rekao je Tadić.
On je naveo i da je Republika Srpska učinila jedino što je mogla - opozvala je svoje predstavnike iz Ustavnog suda BiH, uskraćujući mu time legitimitet, te donijela zakon kojim se odluke krnjeg suda ne primjenjuju.
Sudija Ustavnog suda BiH Zlatko Knežević rekao je Srni da od sutra zvanično ide u penziju i da u toj pravosudnoj instituciji više neće biti nijednog sudije iz Republike Srpske.
Krajem 2022. godine mandat je istekao Miodragu Simoviću, a Narodna skupština Republike Srpske nije imenovala nove sudije. Rukovodstvo Srpske smatra da nema smisla imenovati nove sudije koje bi opet bile preglasavane i time davati legitimitet Sudu.
Trenutno u sudu je ostalo šest od devet sudija, dvoje bošnjačkih, jedan hrvatskih i troje stranih sudija iz Albanije, Njemačke i Švajcarske.