Već drugi ovogodišnji sastanak na visokom nivou predsjednika Republike Srpske i lidera Ruske Federacije u Sankt Peterburgu.
"Za mene velika prilika da ponovo se sretnem sa Vama, prije dva-tri mjeseca smo bili zajedno... Želim da se zahvalim za kvalitetnu poziciju Rusije u pogledu Dejtonskog sporazuma", poručio je Dodik Putinu na početku sastanka.
Rusija je jedan od garanata Dejtonskog sporazuma, dokumenta koji štiti poziciju srpskog naroda u nacionalno duboko poljuljanoj BiH. Zato ne treba da čude česti sastanci dva lidera, a ni neraskidiva veza Republike Srpske sa jednom od najvećih svjetskih sila.
Svjesni neprijateljstva zapadnih zemalja prema Rusiji koju pokušavaju da okrive za sukob sa Ukrajinom, ali i Srbima koje nastoje etiketirati kao genocidne, ove dvije sile štite Dejtonski sporazum koji Bošnjaci uz pomoć međunarodne zajednice pokušavaju da naruše.
"Oni smatraju i vide da je Dejtonski sporazum u iskušenju, o ponašanju veoma informisani i o ponašanju u Generalnoj skupštini. Konstatovali smo da globalna zajednica nije podržala inicijative koje su išle za tim da se upotrijebi mehanizam iz poslovnika o radu Generalne skupštine koja kaže – Nevažna pitanja mogu da se odlučuju na način kako su oni odlučili za jedno veoma važno pitanje. Rusija je tu principijelna. Ona je govorila da to neće moći, da to neće pomiriti ljude, da će napraviti još veće unutrašnje probleme i to se na kraju vidi. U ovom slučaju Rusija je bila u pravu, a Njemačka i druge zemlje nisu bile u pravu. Dakle, ono što mi želimo od Rusije jeste da razumije poziciju u pogledu realizacije Dejtonskog sporazuma, da razumije iskušenja u kojima se mi nalazimo. Oni apsolutno znaju podatke o Šmitu, o Ustavnom sudu i svemu i načinu na koji oni pokušavaju da devastiraju Dejtonski sporazum. Ono što sam ja ovdje čuo jeste da Rusija to zna i da Rusija stoji iza onoga što jeste slovo Dejtonskog sporazuma, a iza Republike Srpske i njenih nastojanja da očuva tu poziciju", rekao je Dodik.
Zato i ne čudi što političkom Sarajevu toliko smeta prijateljstvo Republike Srpske sa Ruskom Federacijom, jer sa druge strane Bošnjaci na sve načine, pa i nelegalno čine sve da umanje nadležnosti Republike Srpske, pa i da prekrajaju njenu istoriju. Analitičari smatraju i da Republika Srpska dobija ima sve više mogućnosti za nove saradnje, ali i podršku u svijetu posredstvom Rusije.
"Mi, naravno, proteklih godina imamo priliku da vidimo da međunarodni faktor, nazvaću ih komotno „zemlje kolektivnog Zapada“ sve što su do sada radile kroz svoje međunarodno predstavljanje ovdje u stvari predstavlja razgradnju Dejtonskog mirovnog sporazuma, umanjivanje nadležnosti entiteta. tj. samim tim i kantona u Federaciji, to jeste prebacivanje određenih izvršnih ovlaštenja na nivo institucija BiH s ciljem stvaranja nekog homogenizovanog društva. To nažalost u BiH, upravo u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, nije moguće. Dejtonski mirovni sporazum je zaustavio jedan nesretan sukob, odredio određene principe na kojima BiH počiva. Sve ono što je Ruska Federacija kao svjedok, a i Republka Srpska kao dio BiH, isto tako potpisnik aneksa Mirovnog sporazuma želi u ovom trenutku je da se taj Opšti okvirni sporazum za mir revnosno poštuje ono što je sigurno i što ste mogli da vidite je da Ruska Federacija i Republika Srpska i mnogi drugi u ovom trenutku podržavaju Republiku Srpsku, insistirati na tome da se Dejtonski mirovni sporazum dosljedno provodi", kaže Bojan Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose Banjaluka.
"Zasigurno da će Ruska Federacija i te kako moći da nam pomogne ukoliko bude uslova za to i da to može da nam pomogne u daljem razvoju, kako na ekonomskom planu, tako i na socijalnom planu. Smatram da posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina ne mogu da nam odmognu i da i te kako, ako imamo saveznika poput Rusije možemo da gledamo ka naprijed", ističe politikolog Dragana Delić i dodaje:
"Smatram da je ovaj sastanak došao u pravom momentu zbog delikatne situacije u kojoj se nalazi Republika Srpska. Možemo reći da Republika Srpska trpi veliki pritisak od strane Zapada, a da je Ruska Federacija i te kako prijatelj i to je pokazala u prethodnom periodu, ne samo za srpski narod u Republici Srpskoj, već i za srpski narod u Srbiji i na Kosovu i Metohiji".
Osim brige o statusu Republike Srpske, vezu sa Rusijom ojačavaju i novi potpisani protokoli o trgovinskoj, naučnotehnološkoj i kulturno-humanitarnoj saradnji. Unapređenju putnih komunikacija vode i sastanci sa rukovodstvom Ruskih željeznica. Značaja su i te kako svjesni i građani Republike Srpske.
"Putin toliko voli Dodika i Srpsku Republiku, i to je za nas jedini, jedini spas da smo mi dobri sa Rusijom",
"Dobar, i treba da se sastane, oni su naši prijatelji oduvijek bili. Tako će i biti",
"I mogu vam reći da se sastane sa Putinom naš predsjednik Milorad Dodik, svaka čast",
"Mislim da je lijepo sa svima, a sa Rusijom pogotovo, to je naš narod srpski",
"Trebamo da imamo dobre odnose, normalno. Rusi su jaki a mi smo dobri prijatelji",
"Mnogo je to bitno, ja ne znam da imamo bolje prijatelje od njih", govore nam građani.
Republika Srpska izborila se i da BiH u sprezi sa Zapadom ne uvede sankcije Ruskoj Federaciji. Štaviše, kvalitetnu saradnju pokazaće i sportski tim iz Republike Srpske koji će učestvovati na Igrama BRIKS-a u Kazanju.