Šef kluba poslanika Socijalističke partije u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Todorović istakao je da su izmjena pravila Ustavnog suda BiH koja predviđa da ovaj sud može da radi bez prisustva sudije iz Republike Srpske i najava Kristijana Šmita da uvodi neke "sankcije" rukovodstvu Srpske, jer se protivi očiglednom kršenju Ustava BiH, Dejtonskog mirovnog sporazuma i direktnom podrivanju temelja na kojima stoji BiH u Sarajevu, primjeri "lošeg vica".
"Vjerujem da se svaka razumna osoba u BiH ovih dana pita ko donosi odluke i postavlja pravila koja krše Ustav, zakon i sve druga pravna akta koja štite i brane slobodu, teritorijalni integretitet, suverenitet i svaki drugi oblik postojanja jedne državne zajednice koja je grcala u suzama i krvlju da živi u miru. Кo to sebi uzima za pravo da otima imovinu, izbacuje sudije iz Ustavnog suda BiH i da na takav način pokušava da ignoriše Ustav BiH i poziciju Republike Srpske?", pita Todorović.
Poslanik socijalista, kako kaže, pored svega, pokušava i da procesuira na koji način Кristijan Šmit može da sankcioniše Republiku Srpsku koja se u najvišem zakonodavnom organu, Narodnoj skupštini, donoseći legitimne i zakonske odluke, brani od bezumlja koje dolazi iz Sarajeva i dijela međunarodne zajednice.
"Gospodin Šmit nema nikakve ingerencije kad je u pitanju Narodna skupština Republike Srpske i njegove odluke ostaju na nivou lične želje da pokuša da napakosti Republici Srpskoj. Narodna skupština Republike Srpske je instuticija u kojoj se donose odluke utemeljene u zakonu i kao takve stupaju na snagu objavom u Službenom glasniku. Šmit može da izražava svoje želje gdje hoće, ali njihova realizacija bi predstavljala kršenje svih međunarodnih i civilizacijskih normi", smatra Todorović.
Todorović ističe da o svim bitnim pitanjima koja se tiču državne zajednice Bosne i Hercegovine treba da odlučuju samo legitimno izabrani politički predstavnici koje je birao narod a ne osobe koje nemaju nikakav legitimitet ali ni legalitet za to što rade i pokušavaju da rade u BiH.
"Mislim da je, 28 godina nakon završetka ratnih sukoba, došlo do trenutka kada stranci moraju da napuste institucije BiH. Toga su, očigledno i sami svjesni. To dokazuju očajnim pokušajima presije na institucije Srpske i stvaranja bespotrebnog konflikta i političke dramatizacije, kako bi pokušali da ovezbijede opravdanja za potrebu svog ostanka u BiH", istakao je Todorović.