“Sputnjik V” štiti od delta soja 83%, od hospitalizacije 94%, tvrdi njegov tvorac Aleksandar Gincburg. Direktor Gamaleja instituta iz Moskve kaže da je Rusija brzo uvela u opticaj i vakcinu “Sputnjik lajt” kako bi se unaprijedila zaštita ranije vakcinisanih i onih koji su preboljeli kovid.
“U Rusiji je delta soj virusa korona postao dominantan i zaraženi ovim sojem za četiri do pet dana razvijaju težu kliničku sliku, dok su ranije bile potrebne i do dvije nedjelje od zaražavanja da pacijent razvije takvu sliku. Zato, da bi se čovjek zaštitio od ovoga soja, treba u krvi sve vrijeme da bude visok nivo efektivnih antitijela”, rekao je Aleksandar Gincburg, direktor Gamaleja instituta iz Moskve i tvorac vakcine “Sputnjik V”.
Za “Sputnjik” se opredijelilo i najviše građana Republike Srpske. Kako bi se obezbijedile dovoljne količine vakcine, Srpska je imala uspješnu saradnju s kompanijama i vlastima u Rusiji, podsjeća srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
“Drago nam je što smo danas mogli da čujemo i neke nove detalje vezano za nove sojeve virusa i mogućnosti da se efikasno reaguje i šta je neophodno da se učini kako bismo i mi sami mogli da na najbolji mogući način obezbijedimo Sputnjik Lajt'”, rekao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.
“Razgovarali smo i o zajedničkom radu na praćenju situacije i razvoju delta soja. Imamo podršku gospodina Dodika. Nadamo se da ćemo dalje raditi zajedno da spasimo i preventivno utičemo na narod Republike Srpske i Rusije“, rekao je Gincburg.
Gincburg je u Banjaluci boravio na poziv dekana Medicinskog fakulteta. Ranko Škrbić kaže da su u planu zajednički projekti sa Gamalejom.
“Planiramo neke zajedničke projekte, razmjenu kadrova, da mladi naši stručnjaci odu u Moskvu, odu na Gamaleja institut i da na licu mjesta uče neke nove tehnike iz molekularne biologije, imunologije, epidemiologije i mikrobiologije, naravno“, rekao je Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci.
Sputnjik je prva na svijetu registrovana vakcina protiv korona virusa. Dozvolu za upotrebu dobila je u Rusiji u avgustu prošle godine.