Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u emisiji "Imate riječ" da će Republika Srpska godinu završiti po planu i da neće biti rezova.
"Srpska će ovu godinu završiti po planu, neće biti nikakvih rezova. U međuvremenu, Srpska je iz vlastitih izvora vratila više 200 miliona KM nego što je pozajmila, tako da je Srpska danas najmanje zadužena zemlja u regionu".
On ističe da o Srpskoj ne brine samo predsjednik, nego i srpski član Predsjedništva BiH, poslanici, ministri i Srpska ima uvijek jasan odgovor na izazove i pitanja.
"Kada sam rekao da će prije bankrotirati Njemačka nego što će bankrotirati Srpska. Bankrot ne znači uništenje, moguće je da će Njemačka upravo iz razloga da stabilizuje svoju ekonomiju proglasiti bankrot. U tom pogledu mislim da će to prije doći kod njih, nego kod nas. Srpska će nastaviti da raste, bez obzira na indikatore koji kažu da usporava ekonomija zapada koji je značajan kupac naših industrijskih proizvoda. Već bilježimo zastoje prema Njemačkoj, Italiji i nekim zapadnim zemljama. To nije rezultat naše nesposobnosti, nego smanjenje njihove privredne aktivnosti koji se bilježe na globalnom nivou. Što opet utiče na globalni rast kao zamajac koji bi trebalo da povuče i nas manje".
Budžet će biti usvojen u decembru, neće se ići na restrikcije davanja. Penzije će se morati uskladiti sa prosječnom platom, a prosječna plata u Srpskoj raste.
"Mi ćemo sjesti ovih dana i razgovarati sa svim važnijim poslodavcima, privrednicima, kojima Srpska treba da bude zahvalna i oda počast svakom ko zapošljava ljude i održava to na nivou redovnih plata, davanja predviđenih zakonom. Tim ljudima nije lako. S druge strane, imamo i činjenicu da je zbog raznih okolnosti zapostavljen socijalni i pravni položaj radnika. Republika Srpska mora da krene sa tom pričom i to treba da bude zajednička briga ne samo Vlade i radnika, nego i poslodavaca".
Dodik poručuje da ako hoćemo ovdje da gradimo sistem svi moraju biti odgovorni.
"Dolaze godine koje neće biti lake. Teške su sa stanovništa globalnog kretanja i oni će determinisati novi politički odnos, a on ekonomski. Ako mi budemo ovdje oni koji će na početku tog procesa devastirati naše osnovne vrijednosti sistema, nemamo šansu u budućnosti. Ali ako se mi ovdje dogovorimo kako ćemo se kretati dalje i svi se pridržavati toga, onda je to druga stvar. Srpska je vjerujući u korektan dogovor u nekim ranijim periodima. Išli smo na to da smanjimo stope doprinosa, ali to nije povećalo platu. Išli smo na to da svako povećanje plate znači da će Republika pomoći u nečemu. To je dio mjera koji ćemo vjerovatno zadržati. Neće biti moguće smanjenje stopa, jer moramo konsolidovati naš fondovski sistem. Stope će ostati iste. Republika Srpska i najmanje izdvaja budžetskih sredstava za isplatu penzija. To znači da smo povećali nivo zaposlenosti i polako se pravi ravnoteža broja zaposlenih i broja penzionera. Ranije je to bilo isto, a sada smo već na jedan penzioner, 1,4 radnika. Imamo to stabilno".
Dodik je istakao da je Srpska stabilna i politički i finansijski, ali da je ova godina bila poprilično izazovno. Godina je počela sa debatom na unutrašnjem planu kako je Srpska pred bankrotom, a onda su termin pomjerali mjesec za mjesec.
"Sve to nije tako. Nismo smanjivali ni plate ni bilo kakve obaveze države. Očuvali smo rast. Srpska je na nivou 14,5-15 milijardi bruto domaćeg proizvoda. U Srpskoj raste prosječna plata, penzije se redovno isplaćuju, ostvarujemo investicioni proces koji je obezbijedio da ove godine bilježimo 500 miliona KM veće investicije nego što su bile prethodnih godina".