Odgovarajuće liječenje hepatitisa B i C može spriječiti razvoj komplikacija hronične bolesti jetre koje ugrožavaju život - ciroze i raka jetre, navode iz Univerzitetkog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske povodom 28. jula - Svjetskog dana borbe protiv hepatitisa.
Iz UKC-a ističu da je u Republici Srpskoj u 2021. godini prijavljeno sedam pacijenata oboljelih od hepatitisa C, a za prvih pet mjeseci 2022. godine prijavljena su dva pacijenta.
U Republici Srpskoj liječenje hroničnog hepatitisa C dvojnom antivirusnom terapijom /Pegilirani interferon alfa 2a/2b uz ribavirin/ prošlo je 370 pacijenata. Dvojnom terapijom moguće je izlječenje hroničnog hepatitisa C u oko 50-60 odsto za genotip jedan i četiri, i oko 80 odsto pacijenata inficiranih genotipom dva.
Iz UKC naglašavaju da su Nove evropske smjernice i preporuke za liječenje hepatitisa C donijele značajne promjene u liječenju i otvorile vrata uspješnijim terapijama kojima se po prvi put mogućnost izlječenja od ovog opasnog virusa povećava i do 100 odsto.
Od oktobra 2015. godine do sada liječeno je više oko 200 pacijenata, koji su izliječeni. Tokom pandemije kovid 19 liječenje oboljelih od hroničnih hepatitisa B i C se nesmetano odvijalo, navode iz UKC.
Iz UKC-a dodaju da se hepatitis A širi bliskim kontaktom sa zaraženom osobom rjeđe putem zaražene, dok najčešće obolijevaju djeca školskog i predškolskog uzrasta.
Republika Srpska od 2015. godine bilježi trend smanjenja obolijevanja od hepatitisa A. U 2019. i 2020. godini obolio je po jedan pacijent, a u prvih šest mjeseci 2021. godine nema prijava za hepatitis A. U posljednje dvije godine prijavljen je jedan slučaj obolijevanja od virusnog Hepatitisa E, podaci su iz UKC-a.
Hepatitis B je čak 50 do 100 puta infektivniji od HIV-a, a značajne mjere prevencije su kontrola trudnica, vakcinacija djece, zdravstvenih radnika i drugih osoba koje su posebno izložene riziku.
Svjetski dan borbe protiv hepatitisa obilježava se svake godine 28. jula kako bi se podigla svijest o globalnom problemu virusnog hepatitisa i važnosti preventivnih pregleda, a ove godine moto je "Ne mogu čekati".
Prema procjenama iz 2015. godine, 325 miliona ljudi širom svijeta živi sa hroničnim hepatitisom, dok 257 miliona živi sa infekcijom hepatitisom B /HBV/, a 71 milion sa infekcijom hepatitisom C /HCV/, saopšteno je iz Univerzitetskog-kliničkog centra Republike Srpske /UKC/.
Virusni hepatitis je globalni zdravstveni problem, a prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije /SZO/ većom dostupnošću liječenja moglo bi se spasiti sedam miliona života između 2015. i 2030. godine uz znatne novčane uštede.