Narodna skupština

Usvojen Nacrt zakona o VSTS Republike Srpske

  • Izvor: ATV
  • 10.02.2022. 19:32

Parlament Srpske usvojio je Nacrt Zakona o VSTS Republike Srpske. Tako je na korak da vrati ono što joj je oteto. Zakonom je između ostalog, predviđeno osnivanje VSTS-a Srpske, uređenje njegovog rada, organizacija i nadležnosti.

"Ovaj Zakon značajno unapređuje nezavisnost i samostalnost, efikasnost, integritet, odgovornost sudija i tužilaca u Srpskoj. On je uvrstio sve preporuke Venecijanske komisije koje nisu uvrštene u Zakon o VSTS BIH", kaže Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u NS RS.

Jedinstva tokom diskusije, između vlasti i opoziije ni danas nije bilo. Opozicionari ne bi da se zamjeraju međunarodnoj zajednici, jer je, kažu, donošenje Zakona guranje prsta u oko strancima. Smetalo im je danas i to što na sjednici nije bilo  Milorada Dodika, iako su do sada, kako su to sami govorili, upravo zbog obraćanja Dodika, napuštali salu Parlamenta, kada se rapravljalo o interesima Srpske.

"Gdje je danas Milorad Dodik da danas stane za ovu govornicu, neka izvrijeđa nas, mi ćemo to istrpiti, ali neka on predloži ovaj Zakon. Gdje je predsjednica Republike, gdje je predsjednik Vlade, gdje je ministar pravde", kaže Igor Crnadak, poslanik PDP-a u NS RS.

"Što nema gospodina Dodika i gospođe Cvijanović, pa što bi bili ovdje. Oni vama nedostaju zato što vi nemate šta drugo pričati, nego bi ovo pretvorili u svađu s njim i to je vaša poenta. Vi niste ništa rekli o samom Zakonu. Apsolutno se niste upuštali u suštinu Zakona, ali ne čudi to mene, zato što ja znam koju ulogu vi morate imati danas i znamo svi", rekla je Dušica Šolaja, SNSD.

Osnovni cilj  Zakona jeste da se VSTS nakon dugo godina suštinski vraća u Ustav Republike Srpske. 2004. je, kažu u SNSD-u silom oduzet. Za PDP-ovce je sve ovo uzaludan posao i gubljenje vremena. 

"Sasvim je izvjesno i to moramo priznati da nakon stupanja na snagu i donošenja ovog Zakona slijedi ocjena ustavnosti pred nadležnim Ustavnim sudom, a ishod možemo već sada pretpostaviti", kaže Perica Bundalo, PDP.

"Oni razgovaraju sa Eskobarom, sa Konakovićem sa Bećirevićem, Suljagićem. Onaj ko ne želi da usvojimo nadležnosti Republike Srpske onako kako piše u Ustavu Republikee Srpske i Ustavu BiH, onaj ko ne prihvata da je ovo jedan potpuno čist i ustavan proces, on je dobio zadatak da vodi dijalog i razgovore sa ovima sa kojima sam nabrojao", kaže Igor Žunić, SNSD.

Nacrt je upućen u javnu raspravu koja će se sprovesti u roku od 60 dana. 

Propisano je da je Savjet samostalan i nezavisan organ u Srpskoj, koji se sastoji od Sudskog i Tužilačkog odjeljenja, a imaće 11 članova i svojstvo pravnog lica.