Utvrđen je drugi ovogodišnji Prijedlog rebalansa budžeta. Težak četiri mlijarde 510 miliona maraka veći je od prvog za 128 miliona. Od prvobitnog budžeta teži za 486 miliona. Doprinosi za PIO su veći za 40 miliona, iznose milijardu i 191 milion. Budžetski prihodi su za 366 miliona maraka veći od rashoda.
"Moram ovdje napomenuti jednu vrlo važnu osobinu budžeta tj. kad se gleda kvalitet budžeta uvijek se porede te dvije stavke a to je budžetski prihod koji iznosi 3 milijarde 775 miliona i tekući rashod koji iznosi 3 milijarde 409 miliona što znači da su prihodi veći od rashoda za 366 miliona i to govori o kondiciji budžeta tj. o izdržljivosti i kvalitetu budžeta", rekla je ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović.
Sva povećanja idu prema stanovništvu, do njih je došlo zbog inflacije ali i značajno većeg koeficijenta raspodjele PDV-a. U prilog tome ide i povećana privredna aktivnost. Pokrivenost uvoza izvozom sada je 79 odsto.
"Ovi povećani prihodi 471 milion u odnosu na budžet koji smo mi napravili i usvojili u decembru prošle godine koji je trebao da vrijedi za ovu godinu znači došlo je do značajnog povećanja prihoda. Lična primanja zaposlenih povećana su za 79 miliona 301 hiljadu 800 maraka u odnosu na budžet koji smo napravili za ovu godinu", dodaje minister finansija Srpske Zora Vidović.
Penzije su povećane za više od 90 miliona maraka a uz dodatnu pomoć penzioneri su od onoga što je bilo planirano za ovu godinu dobili više od 126 miliona. I borci su u odnosu na prvobtini budžet dobili više.
Davanja boračkim kategorijama dodatno su veća za više od 20 miliona maraka u odnosu na prvobitni budžet. To znači da su dobili više za 63 miliona i 238 hiljada KM. Isplaćena je i jednokratna pomoć nezaposlenoj djeci boraca za šta je izdvojeno više od tri i po miliona KM.
Za više od 81 miliona povećane su i javne inveticije. Značajna sredstva izdvojena su za privredu, poljoprivredu ali i sport.
Za jednokratnu pomoć mladima izdvojeno je 39,4 miliona maraka a porodicama sa četvoro i više djece 12.7 miliona. Milionska sredstva su izdvajana za poljoprivredu i privredu.
Sa usvajanjem budžeta požurilo se i zbog mogućnosti da Centralna izborna komisija ne proglasi rezultate izbora.
"Da li će CIK proglasiti rezultate ili neće mi to ne znamo znači ako se za bilo koji nivo u Republici Srpskoj ne proglase rezultati mi nismo u prilici da usvojimo budžet. Znači ako nemamo skupštinu nema ga ko usvojiti, ako nemamo predsjednika nema ga ko usvojiti tako da budžet ne može stupiti na snagu", naglasila je Zora Vidović, minister finansija Srpske.
U toku je, kaže, i izrada budžeta, koji će biti završen u četvrtak i usvojen na Vladi. Budžet će biti spreman za Skupštinu koja je planirana za 1. novembar.