Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 56. sjednici u Banjaluci, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Porodičnog zakona, po hitnom postupku.
Ministarstvo pravde, kao obrađivač Porodičnog zakona, zaprimilo je više inicijativa od udruženja građana koja kao primaran cilj svog djelovanja imaju zaštitu porodice i djece.
Inicijativama je inicirana izmjena člana 335. Porodičnog zakona, koja se odnosi na „ograničavanje raspolaganja imovinom“ kada su u pitanju novčana sredstva djeteta, sa obrazloženjem da ova novina u porodičnom zakonodavstvu dovodi do niza poteškoća u primjeni kod organa starateljstva, u bankarskom sektoru (raspolaganje štednjom), kao i kod samih roditelja.
Naime, u Vladi Srpske podsjećaju da zaštita imovinskih prava i interesa djeteta nije novina u pravnom sistemu Republike Srpske. Još davne 1979. godine u Porodičnom zakonu tadašnje SRBiH bilo je predviđeno rješenje da roditelji mogu raspolagati imovinom djeteta (pokretnim stvarima veće vrijednosti i nepokretnosti), samo kada je to za potrebe djeteta. Isto rješenje je preuzeto i u Porodičnom zakonu iz 2002. godine.
Ministarstvo pravde, kao obrađivač Porodičnog zakona, odnosno članovi Radne grupe koji su učestvovali u izradi Porodičnog zakona su predmetnu inicijativu razmotrili i prepoznali kao opravdanu ali ne iz razloga što „ograničavanje raspolaganja imovinom kada su u pitanju novčana sredstva djeteta“ nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske, nego iz razloga poteškoća u samoj primjeni.
„Dakle, član 335. zakona, izmjenjen je na način se u stavu 3. i 4., propisuje da nepokretnosti, prava veće vrijednosti i vrednije stvari iz imovine maloljetnika mogu otuđiti ili opteretiti samo radi izdržavanja, liječenja, vaspitanja ili obrazovanja maloljetnog djeteta i samo ako su iscrpljene sve mogućnosti lica koja su po zakonu dužna da izdržavaju dijete, a da imovinom maloljetnog djeteta roditelji mogu raspolagati samo uz prethodnu saglasnost organa starateljstva“, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske nakon sjednice.
Izvršene su i druge korekcije u svrhu unapređenja porodičnopravnih odnosa ili su u funkciji korekcija i usaglašavanja postojećih rješenja.