Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović u obraćanju na sednici Savjeta bezbjednosti UN iznijeti istinu i činjenice koje ne žele da čuju samo oni koji ruše dejtonsku BiH. Dodik je rekao da narod treba da bude ponosan na diplomatsku aktivnost i borbu da se spreči donošenje sramnog akta kao što je rezolucija o Srebrenici, koja Srbe predstavlja kao "zločinački i genocidan narod", a Republiku Srpsku "genocidnom tvorevinom".
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da grubo kršenje dejtonskog ustavnog aranžmana koje počiva isključivo na autoritetu sile, te povlađivanje samo jednom od tri naroda u BiH vodi ka daljim podjelama i neposredno ugrožava dalje postojanje zemlje.
U pismu članicama Savjeta bezbjednosti, Cvijanovićeva je upozorila na grubo kršenje dejtonskog Ustava.
Navodi da u BiH umjesto zakona vlada autoritet sile i povlađivanje samo jednom od tri naroda, što vodi ka daljim podjelama i neposredno ugrožava postojanje BiH.
Da je BiH na ivici oružanog sukoba, upozorili su predstavnici Rusije pri UN. Šibicu u rukama, ističu, drži Zlatko Lagumdžija koji je bez saglasnosti pokrenuo priču o Rezoluciji o Srebrenici.
U pismu Ujedinjenim nacijama, Željka Cvijanović, upozorila je na zloupotrebe spoljne politike. Posebno u vezi sa pitanjima koja će biti razmatrana od ključnih tijela UN u narednom periodu. To uključuje i nacrt rezolucije o Srebrenici, o kojem se tročlano Predsjedništvo BiH nikada nije izjasnilo.
- Nije donesen nikakav službeni stav, niti je donesena bilo kakva formalna odluka o ovom pitanju. U osnovi, uprkos tome što Njemačka i Ruanda nominalno sponzorišu rezoluciju, uz podršku nekoliko zemalja, stalnog predstavništva BiH pri UN-u u izradi rezolucije, predstavljanju njenog sadržaja i lobiranju za njeno usvajanje predstavlja nezakonit čin, odražavajući volju samo jedne etničke grupe unutar BiH - navedeno je u pismu Cvijanovićeve.
Kada je riječ o stranom intervencionizmu, Cvijanovićeva je upozorila i na djelovanje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH i Kristijana Šmita, čije su obraćanje zatražile SAD. Ruska misija se protivi Šmitovom obraćanju jer nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti kao visoki predstavnik i zbog toga se može obratiti samo u ličnom svojstvu.
Zamjenik ruskog ambasadora u Ujedinjenim nacijama Dmitrij Poljanski smatra da je BiH na "ivici oružanog sukoba" zbog postupaka predstavnika Zapada kojima se krši Dejtonski mirovni sporazum i njihove težnje da se potkopaju pozicije Srba.
- Šibicu u ruci drži sadašnji ambasador BiH pri UN koji je bez neophodne saglasnosti unutar zemlje pokrenuo izuzetno štetan i provokacioni nacrt rezolucije Generalne skupštine UN a u vezi s događajima u Srebrenici 1995. godine. Uz to, zemljom, izgleda, rukovodi nelegitimni visoki predstavnik Nijemac Kristijan Šmit kojeg gura Zapad - smatra Poljanski.
Cvijanovićeva će na sjednici Savjeta bezbjednosti braniti Ustav Srpske i Ustav BiH i Dejtonski sporazum na ubjedljiv, argumentovan i ustavan način, ističe savjetnik srpskog člana Predsjedništva Saša Aulić. Rezolucija o Srebrenici, kaže, kap je koja je prelila čašu.