Ministar

Vipotnik: Trajno spriječiti izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori

  • Izvor: SRNA
  • 09.07.2024. 19:22

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske nastojaće da budu aktivirani svi pravni i stručni mehanizmi kako bi se trajno spriječila izgradnja odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, rekao je danas resorni ministar Bojan Vipotnik.

"Prioritet svih institucija je zaštita prava na život i zdravlje 250.000 građana koji žive u području sliva rijeke Une, jer je Trgovska gora pitanje opstanka života i zdravlja stanovništva ugroženog područja", rekao je Vipotnik u parlamentu Republike Srpske, obrazlažući Informaciju o aktivnostima institucija Republike Srpske i predstavnika iz Srpske u zajedničkim institucijama BiH u vezi sa namjerama Hrvatske da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora.

On je ukazao da Hrvatska odbija da sarađuje i dostavlja informacije o aktivnostima koje sprovodi na svojoj teritoriji u vezi sa izgradnjom objekta za skladištenje nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, ugrožavajući na taj način živote i zdravlje ljudi u 13 opština u slivu rijeke Une, a istovremeno unosi uznemirenost za cijeli region, a posebno teritoriju BiH.

Sjednica o ''mirnom razdruživanju'' neće biti održana danas

Sjednica o ''mirnom razdruživanju'' neće biti održana danas

Vipotnik je rekao da će resorno ministarstvo da prati sve aktivnosti koje će se dešavati u narednom periodu, uključujući aktivno učešće u postupcima koji će se sprovoditi u Hrvatskoj u vezi ove namjere.

On je podsjetio da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara zajedno sa Koordinacionim tijelom i pravnim timom zauzelo stav i predložilo angažovanje inostrane advokatske kancelarije koja bi pružala usluge pravnog savjetovanja i zastupanja u vezi sa pokretanjem postupaka pred odgovarajućim međunarodnim institucijama protiv Hrvatske, a u vezi sa prekograničnim postupkom procjene uticaja na životnu sredinu i pravnom zaštitom usljed kršenja drugih međunarodnih ugovora od Hrvatske.

"Predmetni postupci se prije svega odnose na mehanizme dostupne u vezi sa ЕSPOO konvencijom, ali i Zajedničkom konvencijom o sigurnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva i Arhuškom konvencijom, čije su članice BiH i Republika Hrvatska", istakao je Vipotnik.

Košarac: Stvoreni uslovi za modernizaciju centralnog grijanja na Palama

Košarac: Stvoreni uslovi za modernizaciju centralnog grijanja na Palama

Prema njegovim riječima, značaj angažovanja međunarodne kancelarije ogleda se u tome da je tok prekograničnog postupka o procjeni uticaja na životnu sredinu sa Hrvatske došao do ključnog stadijuma, pri čemu Hrvatska još ne pokazuje dovoljan stepen saradnje i ozbiljnog razmatranja stavova BiH.

"Hrvatska iskazuje spremnost da uprkos protivljenju ne samo jedinica lokalne samouprave i mnogobrojnih organizacija, već i svih institucija BiH, nastavi sa projektom", rekao je Vipotnik.

Vipotnik je rekao da se i pored imenovanog pravnog tima u BiH, javlja potreba da BiH intenzivira pravne aktivnosti u odgovoru na aktivnosti Hrvatske.

"Ovo se naročito odnosi na praćenje i učešće u prekograničnom postupku studije uticaja na životnu sredinu, kao i pripremu odgovarajućih postupaka pred međunarodnim institucijama u skladu sa Strategijom zaštite pravnog interesa BiH, a posebno u vezi sa ЕSPOO konvencijom", zaključio je Vipotnik.

Pratite nas i putem Vibera