Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je emisiji ATV-a 'U prvom planu' da je sastanak predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina i više nego značajan.
"Sastanak se desio na našu sreću a njihovu žalost. Spinovi dolaze iz federalnih medija i od onih koji ih prate. Oni ne mogu da dobace dalje od čaršije i Sarajeva. Ko je od sarajevskih političara u posljednjih pola godine dobacio bilo gdje? Nigdje i niko. Osim Еlmedina Konakovića koji se našao na neki način u Njujorku koristeći veze koje oni tamo imaju. I taj izlet je bio neuspješan, jer je išao da proizvede neku štetnu posljedicu za Srpsku i srpski narod i nije to uspio“, rekao je Višković.
Višković je dodao da se izjave koje dolaze iz drugog entiteta nebulozne, pune mržnje, zavisti i pakosti jer, kako kaže, kad nekoga mrzite samo zato što pripada nekom drugom i ne možete da ga podnesete onda činite sve da umanjite njegov značaj i ulogu ali očito da to ne mogu.
"Posljednja istraživanja koja je radila renomirana marketinška kuća iz Srbije kažu da svi elementi gledanosti, podrške i tako dalje građana Srpske idu prema Dodiku, SNSD-u, našoj skupštinskoj većini, podrška institucijama - sve su to pozitivna izjašnjavanja najvećeg dijela građana“, naveo je on.
Poručio je da iz drugog entiteta mogu i dalje da pričaju ali da je to proizvod njihove nemoći.
"Oni se sada upetljavaju u vlastite laži, ostali su bez ozbiljne podrške koju su imali u prethodnom periodu. Dok je u Sarajevu bio bivši američki ambasador Majkl Marfi ta podrška je bila značajna. Sa njegovim odlaskom oni su ostali bez te podrške. Oni imaju još Kristijana Šmita kojeg pokušavaju da iskoriste na neki način i ova dešavanja oko Slobodne Еvrope i USAID-a i svega ostalog što se desilo kao proizvod Trampovih mjera je uzdrmalo sve te koji su bili na tim infuzijama, koji su dobijali novac da bi stvarali ovakvu klimu u BiH i da bi vodili sve te obojene revolucije ili borbe protiv određenih vlasti u Srpskoj i u Srbiji pa i u Rusiji. Sva dešavanja nisu slučajna, ona su planirana iz nekih centara moći. Dolaskom Trampa na vlast geopolitičke prilike se mijenjaju. Prije par mjeseci je bilo nemoguće pričati o nekim stvarima. Saradnja kakvu imaju Putin i Tramp je bolja nego sa ostatkom Еvrope“, rekao je on.
Višković je naglasio da su ovo pozitivni signali što se tiče srpskog naroda.
"Mi ne živimo u ubjeđenju da nama neko nešto treba da pomogne, samo nemojte da nam odmaže i mi ćemo se sami snaći i možemo sami da kreiramo svoj život samo nemojte da budemo meta direktnog napada a još kad je taj napad pomiješan sa lažima i iskrivljenim činjenicama onda je to veliki problem“, dodao je on.
Govoreći o potjernicama i progonu njega kao predsjednika Vlade, predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Narodne skupštine Srpske Nenada Stevandića, Višković kaže da to nema veze sa pojedincem i ističe da oni nisu predmet progona kao pojedinci već da su predmet progona predsjednik Republike, predsjednik Vlade i predsjednik Narodne skupštine.
"Apsolutna je laž koju oni plasiraju da ovo nema veze sa Srpskom, da je ovo borba tri pojedinca pa da mi kako bismo zaštitili svoje pozicije uvodimo Republiku Srpsku u neke probleme. To apsolutno nije tačno“, naglasio je Višković i dodao:
"Kada bismo nas trojica danas otišli tom Sudu i Tužilaštvu u Sarajevu, odredili bi nam pritvor i mi bismo bili spriječeni da obavljamo svoj posao i u tom momentu Srpska nema ni predsjednika Republike, ni predsjednika Vlade ni predsjednika Narodne skupštine. Meni nije jasno da imate ljude u politici koji znaju zakone i procedure a da kao ne znaju da je nemoguće da ta tri čovjeka zamijenite na nekom zboru gdje će se okupiti trojka, opozicija i HDZ gdje će oni imenovati nove predsjednike i to ne može tako brzo“.
"Ako ne bismo imali predsjednika Republike, imali bismo situaciju da Vlada predloži neki zakon, Narodna skupština ga usvoji i kraj. Nema onoga ko treba da potpiše ukaz o proglašenju zakona. Da li je to blokada institucija Srpske? Funkcionisanje Republike Srpske bilo bi dovedeno u pitanje. Ovo nije borba Viškovića, Dodika i Stevandića nego je ovo napad na institucije Srpske a to je dalje napad na sve građane Srpske gdje god oni živjeli“, dodao je on.
Prenos imovine na nivo BiH, kaže Višković, značilo bi nestanak Republike Srpske.
"Imovina na nivou BiH jeste jednako nema Republike Srpske. Е tada, dovodite u pitanje obrazovanje, zdravstvo, boračku populaciju, plate, sve. Dovodite u pitanje vode, šume, zemlju, ničeg nema. Tamo su kreirali da imovina koja je do 1992. godine pripada BiH, poslije te godine eto neka ostane Srpskoj. Kakva bi bila teritorijalna organizacija Srpske? Ne sigurno sa 64 grada i opštine koliko ima nego bi to možda bio jedan kanton. Sve se dovodi u pitanje. Ako Sarajevo bude odlučivalo o sudbini srpskog naroda i ako nemate Republiku Srpsku koja je garant našeg opstanka na ovim prostorima onda sve dovodite u pitanje“, naveo je on.
Višković je, govoreći o opoziciji u Srpskoj, rekao da su oni opozicija i u Sarajevu i u Banjaluci.
"Oni nisu ni svjesni da Sarajevo želi da ih iskoristi za ostvarivanje svojih ciljeva. Ništa oni u Sarajevu ne mogu da urade bez Banjaluke. Zašto? Institucije Srpske su te koje treba da izvršavaju obaveze prema Еvropskoj uniji, evropskom putu. To nije pojedinac. Ne može to ministar bez saglasnosti institucija Srpske. Što se tiče opozicije i borbe za fotelje u Sarajevu ja nemam ništa protiv nek pokažu građanima Srpske šta oni rade i šta pričaju. Ako se budu ponašali na način da štite srpski narod i njegove interese neka im je sa srećom. Ako mislite umanjivati nadležnosti Republike i ukidati ih i ići na štetu Srpske, njenih institucija i naroda neće vam to proći. Sa ovom prekompozicijom vlasti u Sarajevu tek onda nema od evropskog puta ništa“, dodao je Višković.
Srpska ima pravo na novi ustav
Premijer je rekao da Srpska ima pravo na novi ustav, ali i ocijenio nedopustivim da pojedini predstavnici srpskog naroda ne žele da učestvuju u njegovoj izradi.
"Republika Srpska novim ustavom ne želi bilo šta da uskrati. Intervencije svih bivših visokih predstavnika na neki način će biti korigovane, neke izbačene, neke prilagođene sadašnjem vremenu u novom ustavu Republike Srpske", rekao je Višković.
On je naveo da Republika Srpska nema ništa protiv da ostane Vijeće naroda Republike Srpske, ali da mora biti redefinisana njegova uloga.
Višković je podsjetio da je prvi Ustav Republike Srpske urađen u miru, prije ratnih dešavanja još 1992. godine, ali je poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma pretrpio brojne promjene, tako da su neke izmjene i dopune skoro nemoguće.
On je za ATV rekao da nema nekih posebnih reakcija na izradu novog ustava Republike Srpske, te da se poštuje procedura.
Prema njegovim riječima, čak su i lideri pojedinih opozicionih stranaka tražili veći vremenski rok za javnu raspravu i predložili svoje članove u Komisiju za izradu ustava i to je prihvaćeno, a, s druge strane, ima i onih koji bježe od toga ne znajući zbog čega.
Višković smatra nedopustivim da pojedini predstavnici srpskog naroda ne žele da učestvuju u izradi novog ustava Republike Srpske, ističući da mu nije poznat razlog za to, osim da ne smiju zato što će im zamjeriti oni koji ih guraju u vlast na nivou BiH ili zbog mentora koji im daju novac.
On je istakao da su na javne rasprave o novom ustavu pozvani svi, vlast, opozicija, Srbi, Bošnjaci, Hrvati i ostali.
"Siguran sam da će Komisija i mimo javne rasprave pozvati na jedan sastanak predstavnike hrvatskog i bošnjačkog naroda iz Republike Srpske, ako žele da se odazovu", rekao je Višković.
On je dodao da Komisiju koja radi na izradi novog ustava Republike Srpske predvodi akademik Vitomir Popović, a čine je stručni ljudi koji su profesori ustavnog prava.