Ombudsman za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenko Vranješ upozorio je da se podizanjem optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v. d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića, a na osnovu kvazizakonskog rješenja koje je donio nelegalno imenovani Kristijan Šmit, najekletantnije krše ljudska prava i vrši protivpravni progon izabranih zvaničnika i postavljanih državnih službenika Republike Srpske.
Vranješ je u saopštenju za medije naveo da se nelegalnim nametanjem zakona, nedozvoljenim pritiskom na demokratski izabrane predstavnike naroda i državne službenike ugrožava sloboda odlučivanja u legalnim i legitimno konstituisanim organima i vrši krivičnopravni progon lica koja vrše, Ustavom i zakonom, dodijeljene nadležnosti.
On je poručio da bi pravosudni sistem trebalo da štiti garantovana prava, slobode i demokratske tekovine, a ne da služi za gušenje političke volje stečene u demokratskim procesima.
- U istoriji demokratskih društava i civilizovanih naroda nije zabilježena ovakva situacija da samozvani protektor, strani državljanin, u pravni poredak uvrsti zakon koji na krajnje represivan način progoni legalno i legitimno izabrane zvaničnike jedne zemlje. Nedopustivo je da se samo zbog toga što vrši svoju ustavnu funkciju i proglašava, od strane suverenog narodnog predstavništva usvojene zakone, krivičnom progonu izloži predsjednik Republike Srpske kojem je na demokratski održanim izborima funkciju povjerilo preko 300. 000 građana Republike Srpske - naglasio je Vranješ.
On je istakao da se tim krše Dodikova ljudska i politička prava, obesmišljava izborni sistem i narušava vladavina prava.
- Slična situacija je i sa v. d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske protiv kojeg je podignuta optužnica iz razloga što je odbio da postupa po nalogu subjekata i lica koja mu ni po čemu nisu nadređena i po ništavim zakonima koji ga ničim ne mogu obavezati u njegovom radu. Njegovo pravo na rad i pristup u radu je prekršeno i to takođe smatram nedopustivim - naveo je Vranješ.
On je pozvao sve subjekte u ovim dešavanjima da se vrate u okvire prava, te da omoguće legalno i legitimno izabranim i postavljenim licima izvršavanje njihovih dužnosti i zaštitu njihovih ljudskih prava.
Vranješ je naveo da saopštenje iznosim u lično ime, izražavajući svoje mišljenje i ističući da to ne predstavlja stav Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, koju čine tri ombudsmana.