Sretenjski ustav u mnogome je pokidao brojne veze Kneževine Srbije sa Turskom i predstavljao ustvari srpski susret sa pravnom slobodom, izjavio je premijer Srbije u ostavci Miloš Vučević.
- Danas se navršava 190 godina otkako je u Kneževini Srbije proklamovan "Sretenjski ustav". Taj ustav je po mnogim odredbama jedan od najdemokratskijih i najnaprednijih ustava tadašnje Еvrope. Sretenjski ustav izradio je Dimitrije Davidović po ugledu na slobodoumne ustave Švajcarske i Belgije. Po opštim načelima bio je sastavljen u demokratskom-liberalnom duhu - rekao je Vučević.
Vučević je istakao da je "donošenje ovog pravnog akta bio vanredan iskorak u izgradnji i podizanju pravne svijesti u Srbiji".
- Odredbe su predviđale pored kneza i Saveta, stalnu Narodnu skupštinu, nezavisno sudstvo, dok su građanska prava bila široka i zajamčena. Sretenjski ustav je u mnogome pokidao brojne veze Kneževine sa Turskom, bio je to ustvari srpski susret sa pravnom slobodom. Ova epizoda nam najbolje ilustruje kako se promijenila Srbija u periodu od dvije decenije - kazao je Vučević.
Vučević je napomenuo da se 1815. godine vodila grčevita borba za biološki opstanak, a da se 20 godina vodila politička borba za izgradnju pravne države.
- Slobodan Jovanović je, između ostalog, napisao za kneza Miloša Obrenovića: "Po skoro jednodušnoj ocjeni istoričara, Miloš je najveći politički um koji je Srbija dala u cijelom XIX vijeku. Miloš je onaj koji je udario osnovu i njenoj spoljašnjoj nezavisnosti i njenom unutrašnjem uređenju - zaključio je Vučević.