Bojan Vujić, predsjednik Uprave Infiniti internešnal grupe kaže za ATV da je situacija zbog sankcija neprijatna, ali da će zajedno sa stručnim timom saradnika pronaći dugoročno rješenje za normalno poslovanje.
"Iz aspekta nas kao grupacije, neprijatno smo iznenađeni, da se najvećoj tehnološkoj grupaciji u BiH uvedu sankcije bez ikakvog dokaza i obrazloženja. Samo na bazi kojekakvih natpisa, tumačenja ili poluinformacija. U grupaciji radi trenutno 800 ljudi. U IT industriji i energetici rade ljudi koji imaju visoka primanja i doprinose razvoju kompletne ekonomije. To je sada sve ugroženo. Mi ćemo naći model po kome ćemo nastaviti da funkcionišemo, zaposleni ne treba da brinu. Ova situacija je puna apsurda", kaže Vujić.
Vujić se nadoveza na priču pravnika Ognjena Tadića da iza svega stoji politički interes i poručio da je ovo prilika da se strani interesi obračunaju sa domaćim kompanijama.
"Ako pogledate istoriju uvođenja sankcija, vidjećete da su one uvođene velikim kompanijama. Nikome ne odgovara da postoje kompanije koje samostalno funkcionišu i rade i na koje nema spoljni uticaj. To je bio slučaj i sa Integralom, evo sada sa nama. Cilj je da našu ekonomiju, firme koje kod nas postoje, ostanu na nivou malih porodičnih kompanija koje nemaju kapaciteta da učestvuju na velikim projektima. Koje nemaju kapacitet da budu konkurencija evropskim kompanijama koje svoje interese vide ovdje. To rade na ovakav način. Stave kompaniju u konotaciju političkih odnosa, kriminalnih, onda im uvedu sankcije i dovedu njeno poslovanje u pitanje. Hipotetički, danas je pet-šest kompanija. Koliko će ih biti sutra?", kaže Vujić.
On ističe da su ovo stvari oko kojih treba svi da se zapitaju. Sve ovo dovodi u pitanje i funkcionisanje same privrede Republike Srpske.
"Mi smo jedna od firmi koja je pokazala kapacitet da se pojavi na evropskim i regionalnim tržištima. Konkurentna je i sa projektima i sa znanjem. Imali smo projekat gdje nas je američka kompanija pozvala da zajedno s njima apliciramo za projekat vrijednosti 10 miliona evra. Američka kompanija koja zna kakvim kapacitetima raspolažemo, koja je prisutna na tržištu kao i mi, nam se obratila sa prijedlogom saradnje na projektu u državnom sektoru zemlje u regionu. Mi smo pozvani i od strane tih kompanija. Imamo ljude, imamo ekspertizu. I sada američka administracija dođe i kaže da radimo protiv američkih interesa", kaže Vujić.
On se osvrnuo i na izjavu generalnog direktora ATV-a Srđana Kevca da je ATV iskoristio sva dozvoljena pravna sredstva kako bi firma nastavila normalno poslovanje.
"Ako pogledamo obrazloženje američkog Ministarstva finansija gdje se kaže ''kako je neko pokušao nešto da izbjegne''. Ja ne vidim šta je pogrešno urađeno i mimo zakona. Odluke su donesene zbog radnika, zbog nastavka poslovanja. Ne znam da li je neko očekivao da ćemo mi to tako prihvatiti i pustiti da sve propadne. Isto kao što smo tada našli rješenje, naći ćemo ga ponovo. Radnici ne treba da se plaše. Naši najbolji timovi rade na iznalaženju najboljih i najdugoročnijih rješenja s obzirom na postojeću situaciju. Komplikovano je, ne treba da umanjujemo težinu. Ali, ovo nije prvi put da se srećemo sa ovim. Svjedoci su svi da smo uspijevali naći način da sve ovo prebrodimo. Nastavićemo da funkcionišemo, da niko ne bude ugrožen, da budemo još konkurentniji i još veći u BiH i regionu", kaže Vujić.
On poručuje da strane kompanije uništavaju i diskredituju na sve načine domaće kompanije, a nakon toga se oni pojavljuju kao jedini kvalifikovani.
"Mi sada zapošljavamo 800-900 ljudi. Oni će doći sa nekim predstavništvom. Sve što budu radili neće ostati u Republici Srpskoj, neće stvoriti dodatnu vrijednost, nego će otići negdje drugdje. U Prointeru i Kalderi, imamo najmlađe doktore nauka u Republici Srpskoj. Oni su zahvaljujući našim kompanijama i projektima ostali u Republici Srpskoj. Takav čovjek će sutra otići u Austriju pa će raditi za "Iks" kompaniju. Pa će se ta kompanija pojaviti kod nas kao predstavništvo. Pa ćemo mi tog čovjeka, umjesto da ga platimo kao našeg, platiti kao austrijskog. Sa svim stvarima koje odoše u Austriju. To su načini kako velike kompanije ulaze na tržišta. Tu nema konkurencije. Oni svu konkurenciju uništavaju", kaže Vujić i poručuje:
"Nevjerovatno je da pored domaće regulative u bankarskom sektoru, dolazimo u situaciji da se sve banalizuje i stavi sa strane. To je apsurd za koji dugoročno moramo imati rješenje. Pokušaću da sa svojim saradnicima izađem sa nekim prijedlozima i prema Vladi i kompletnoj zajednici kako da djelujemo. Što se tiče računa i banaka, u ovom trenutku nismo imali pritisaka ali ne mogu isključiti da ih neće biti. Ne mogu i da ne kažem da ćemo se na sve načine boriti da lični dohodak, plate radnika, sve što je ugovoreno i zakonski obavezno bude ispoštovano. Da nastavimo poslovati bez ikakvih trzavica i da sistem opstane i funkcioniše. To je sada na nama. Radnici ne treba da se brinu. Naš najveći kapital su radnici. Daćemo sve od sebe da ovaj sistem održimo i nađemo način da nijedno pravo naših radnika ne bude uskraćeno".