Profesor

Vuković: 30 godina postojanja Srpske - veliki jubilej

  • Izvor: SRNA
  • 07.01.2022. 11:44

Obilježavanje 30 godina postojanja Republike Srpske izuzetno je veliki jubilej, jer pokazuje svu snagu i žilavost jedne državotvorne ideje i vrijednosti koje baštini Srpska, rekao je Srni redovni profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Drago Vuković.

Vuković je istakao da je 30 godina postojanja Srpske veliki jubilej iz više razloga.

"Prvi je u činjenici da je ovo prva srpska zajednica državotvornog tipa sa ove strane Drine i kao takva predstavlja prag ispod koga se ne može ići kada je riječ o srpskim nacionalnim interesima u BiH", naveo je Vuković.

Prema njegovim riječima, drugi razlog je u ambijentu u kome se razvijala i rasla, jer je bilo mnogo spoljnih i unutrašnjih faktora koji su bili protiv Republike Srpske.

"Ono što je neosporna i najvažnija činjenica za nastanak Srpske, jeste svijest srpskog naroda da samo ujedinjeni i okupljeni oko suštinskih vrijednosti vjere, tradicije, sabornosti i duhovnosti mogu opstati u BiH. To jedinstvo nažalost danas nije kao tih devedesetih godina, ali ta politička i duhovna supstanca je ipak sačuvana", naveo je Vuković.

Kao treći razlog koji daje poseban značaj ovom jubileju, Vuković navodi činjenicu da je Republika Srpska od potpisivanja Dejtonskog sporazuma imala u međunarodnoj zajednici, posebno u njenom institucionalnom obliku prisutnosti, glavnog protivnika koji je bitno usporavao njen razvoj.

On je rekao da su sudije Ustavnog suda, visoki predstavnici, kontakt grupe i drugi bili glavni generatori krize unutar BiH, jer su svrstavajući se samo na jednu stranu, potpuno destimulisali bilo kakvu potrebu za razvoj unutrašnjeg dijaloga među nosiocima političkih i drugih uloga tri konstitutivna naroda.

"Takva sramotna uloga međunarodne zajednice je nezabilježena u istoriji međunarodnih odnosa. Šteta je nanesena ne samo Republici Srpskoj nego i BiH, jer sam siguran da bi se ova država brže razvijala bez tog međunarodnog tutorstva. Sramota je da u 21. vijeku imamo međunarodni protektorat", naveo je Vuković.

On je istakao da zbog svega toga ovaj jubilej pokazuje svu snagu i žilavost jedne državotvorne ideje i vrijednosti koje baštini Republika Srpska.

"NJen opstanak nije upitan ni u BiH niti van nje, ukoliko se BiH kao složena zemlja ne može sačuvati. Uvjeren sam da bh društvo može opstati samo kao državna zajednica tri naroda i dva entiteta, kao zajednica bez miješanja stranog faktora, kao društvo tolerancije, konsocijacijsko društvo u kome neće biti moguća dominacija jednog naroda nad drugim i trećim", rekao je Vuković.

On je naveo da BiH ne ide u tom pravcu, što najbolje govori aktuelna politička kriza usmjerena iz Sarajeva protiv Republike Srpske.

"Krize budu i prođu, države i društva traju i poslije njih, a za trajanje Republike Srpske od presudnog su značaja dva faktora. Prvi je u njenom ekonomskom razvoju i samoodrživosti, a drugi je u ljubavi njenih građana prema njoj", naveo je Vuković.

On je istakao da Republika Srpska ima sve uslove za brzi ekonomski i društveni razvoj, da ima resurse, prirodna bogastva, ljude sa znanjem, demokratske institucije.

"Ipak mislim da je najvažniji taj patriotizam koji je iznad svih političkih i drugih interesa. Sjećam se riječi akademika Koste Čavoškog koji je rekao da se Jugoslavija raspala jer je istinski niko nije volio. Samo ljubav prema otadžbini može je sačuvati", naveo je Vuković.

Srpski poslanici proglasili su 9. januara 1992. godine Srpsku Republiku BiH, koja će kasnije biti imenovana kao Republika Srpska, kao odgovor na namjeru Muslimana i Hrvata da se izdvoje iz Jugoslavije te kao reakciju na stalno preglasavanje Srba na svim nivoima u BiH.

Skupština srpskog naroda proglasila je stvaranje današnje Republike Srpske prije bilo kakvih međunacionalnih sukoba i prije početka građanskog rata u BiH.