Ne samo na papiru, već i u privredom, ekonomskom i kulturnom životu svih Srba. Svoju važnost Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava već je dokazala. Ukorijenjena je i u zajedničkim infrastrukturnim projektima Republike Srpske i Srbije.
"Od tada je već završen dio finansiranja autoputa od Sremske Rače do Bijeljine i radovi uveliko napreduju. U ponedeljak će biti otvoren Dom zdravlja Stanari koji nosi naziv Srbija i koji je finansirala Srbija izgrađujući kompletan objekat", kaže Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.
Osim pokretanja brojnih infrastrukturnih projekata, poseban pečat Deklaracija će ostaviti i na usaglašavanje nastavnog programa, a cilj su i oni projekti koji će otvoriti dodatna radna mjesta. O privrednom razvoju tek će se razgovarati.
"Očekivanja moja od Deklaracije, odnosno onih koji dolaze nakon Deklaracije, ono što ja nazivam operacionalizacija Deklaracije u konkretnim stvarima, dakle ono što možemo uraditi a naravno poštujući sva ustavna ovlašćenja i da se tom političkom dokumentu da i praktična primjena", kaže Ljubinko Mitrović, Istraživački centar Banjaluka.
Bitna je i politička dimenzija Deklaracije, koja će biti temelj svih narednih pravnih odluka koje utiču na život srpskog naroda. Posebno se to odnosi za borbu predstavnika iz Republike Srpske u institucijama BiH. Iako je Deklaracija izazvala brojne kritike, naročito u drugom entitetu, u njoj se izričito traži samo dosljedno poštovanje važećih zakona.
"Insistira na uređenju BiH kao Dejtonske strukture, kao one u kojoj srpski narod ravnopravno treba i mora da učestvuje u najvišim ustavnim institucijama na nivou BiH. To je bio i podsticaj da se takve tačke nađu u Deklaraciji. Trenutno vidite da u Dejtonskoj BiH imate potpunu marginalizaciju srpskog i hrvatskog naroda", kaže Marko Romić, savjetnik Predsjednika Republike Srpske.
Ujedinjenim nacionalnim interesima predviđen je institucioni otpor takvoj praksi, koja je očigledna čak i u Ustavnom sudu BiH. Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava najprije je usvojena na Svesrpskom saboru, a potom u najvišim zakonodavnim tijelima Srpske i Srbije.