Princip federalizma danas je, prije svega, princip dobrovoljnosti kao pravo svake nacije da suvereno odluči da li će stvoriti svoju samostalnu državu ili će se ujediniti u federalnu zajednicu sa drugim nacijama, navodi u svojoj analizi profesor ustavnog prava Siniša Karan. Upravo zato je zagovaranje principa jedan čovjek - jedan glas društvu kao što je BiH zapravo totalitarna ideologija.
To nije ništa drugo do nasilje države, državne organizacije prema građanima i narodima.
Kako dalje navodi, federalizam na bh način samo je privid, maska, izvrtanje naglavačke koncepta dobrovoljnog udruživanja, sa mogućnošću razdruživanja do otcjepljenja i ponovnog udruživanja na dobrovoljnoj osnovi.
Upravo zbog svog snažnog federalnog statusa u BiH, Republika Srpska je napadana svih 29 godina isključivo sa aspekta snage njenog državnog suvereniteta i ograničenog vanjskog suvereniteta, kaže KAran.
Načini na koje se "udaralo" na federalni oblik državnog uređenja jesu i presude Ustavnog suda BiH, djelovanje Tužilaštva i Suda BiH, Suda za ljudska prava u Strazburu, Kancelarije visokog predstavnika, presude za ratne zločine domaćih sudova i Haškog suda, sankcije pojedincima i nosiocima najvažnijih državnih funkcija, političke zloupotrebe pokušaja donošenja rezolucije o Srebrenici.
Profesor Karan takođe navodi da su se osporavale i odredbe imovinskih odnosa. Isto tako, presude Еvropskog suda za ljudska prava nisu ništa drugo nego podvala Republici Srpskoj i u funkciji su kontinuirane politike napada na nju u težnji ka stvaranju unitarne "građanske" BiH. U analizi se Karan osvrnuo i na ulogu visokih predstavnika sa kojima je kako kaže Karan BiH postala nesuverena, neefikasna, kvazi država, protektorat modernog doba. U zaključku, Karan ističe da niko neće ukinuti Republiku Srpku iako pokušavaju da je ukinu skoro 30 godina, ne razumijući da na takav način urušavaju samo biće i opstanak BiH.