Zajednička komisija Narodne skupštine i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i ostalih akata nije postigla saglasnost o tekstovima Zakona o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma i Zakona o osnovnom obrazovanju na koje su predstavnici Bošnjaka pokrenuli vitalni nacionalni interes.
Ustavnost ovih akata preispitaće Vijeće za zaštitu nacionalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske.
Predsjedavajući Vijeća naroda Srpske i Zajedničke komisije Nada Tešanović rekla je nakon 11. i 12. sjednice ovih tijela, da su amandmani članova Komisije iz reda Bošnjaka na ove zakone odbijeni.
Tešanovićeva je pojasnila da i u Zakonu o osnovnom obrazovanju nema nikakve diskriminacije, te se upitala kome smeta Svetosavska nagrada.
- Škole predlažu dobitnike ove nagrade, a neko to može ili ne mora prihvatiti. Dakle, šta je tu sporno? - upitala je Tešanovićeva.
Istakla je da na današnjim sjednicama Zajedničke komisije nije bilo riječi o djeci i školskim slavama, kako tvrdi član ovog tijela iz reda Bošnjaka Senad Bratić.
- Smatram da on zloupotrebljava ovu govornicu u smislu predizborne priče - navela je Tešanovićeva.
Senad Bratić je istakao da su pomenuti akti neustavni, te da se u smislu akta koji se odnosi na ćirilicu favorizuju jezik i pismo jednog konstitutivnog naroda u odnosu na druge.
Bratić je dodao da se i na planu Zakona o osnovnom obrazovanju i dodjele Svetosavske nagrade dešava diskriminacija.
Podsjećamo, Narodna skupština je ranije usvojila Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma, kojim se uređuje sistem zaštite, očuvanja i način korišćenja jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma u Republici Srpskoj, te nematerijalnog kulturnog nasljeđa, kao i Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, čiji je cilj podsticanje cjelovitog i harmoničnog razvoja učenika u skladu sa sposobnostima sticanjem operativnih i funkcionalnih znanja.
Ovi zakoni nisu stupili na snagu jer ih osporavaju delegati Bošnjaka u Vijeću naroda.