Izmjene izbornog zakona Republike Srpske, i dopune Krivičnog zakonika- to bi, kažu stručnjaci, trebalo da bude prva misija novog saziva Narodne skupštine. Sve to poguralo je nezakonito djelovanje Centralne izborne komisije BiH. Vjetar u leđa dala je i odluka o tzv. kontrolonom brojanju glasova za Predsjednika Republike Srpske u Sarajevu.
"Ovo sada što se desilo to se prvi put dešava. Do sada to nije bio slučaj i uglavnom se sve prebrojavalo u Republici Srpskoj na biračkim mjestima. Izuzetak je 96. godina kada su se osnivali centri za brojanje gdje smo konkretno u Banjaluci imali u dvorani u Gimnaziji prebrojavanje, i ja mislim da je to bilo uz mnogo bolju kontrolu gdje su stručniji ljudi došli i sa mnogo više iskustva i znanja", kaže član Republičke izborne komisije, Aleksandar Radeta.
Ako u Sarajevu i bude bilo kakvih izbornih prevara, za to niko ne bi odgovarao. Za to su krive komplikovane BH procedure. Glasovi za Srpsku broje se u Sarajevu, i tako su, slučajno ili namjerno, izbjegnuti zakoni Republike Srpske, ali i drugog eniteta. U Srpskoj rješenje vide u novom Republičkom izbornom zakonu.
"Da se jasnije precizira nadzor nad tim procesom, transparentnost procesa brojanja koja ne postoji trenutno u Centru za brojanje u Centralnoj izbornoj komisiji i da se na taj način uklopimo u Krivični zakon tako što ćemo nadzor nad provođenjem Izbornog zakona Republike Srpske biti u potpunosti nad Centralnom izbornom komisijom", kaže SNSD-ov Srđan Mazalica.
Pravnici su za dopune Krivičnog zakonika Srpske. U njega bi, kažu, trebalo dodati dio u kojem će se za izborne prevare odgovarati i izvan Srpske.
"Tako što će u Krivičnom zakoniku propisati da se krivično zakonodavstvo Republike Srpske primjenjuje na svakoga ko izvan njene teritoriji učini ne samo krivično djelo napada na njen ustavni poredak Republike Srpske, nego i bilo koje krivično djelo protiv izbornih prava uključujući i izbornu prevaru", kaže Milan Blagojević, profesor ustavnog prava.
U prvim danima kontrolnog brojanja u Sarajevu, licitiralo se brojkama. Tako je kandidatu za predsjednika Republike Srpske Miloradu Dodiku, umjesto 157, upisano 0 glasova.