Vole, izgleda, da im se nametne. Jedan od komentara na društvenim mrežama ispod teksta da opozicija neće glasati za izborni zakon Srpske u Narodnoj Skupštini možda i najbolje opisuje šta ta družina zaista misli i ko im, u stvari, govori šta i kako treba da rade.
Jeca, Brane, Vukan, Mili, kako ih zovu njihovi simpatizeri, vole da kažu da im je Srpska iznad svega ali kad je treba konkretno, a ne samo riječima, zaštiti od nametanja i udara stranaca, onda za tu opciju baš i nisu. I to se najbolje vidi na ovoj priči oko izbornog zakona Republike Srpske koga nazivaju ‘’Dodikovim’’, valjda misleći da se tako opravdaju pred svojim malobrojnim glasačkim tijelom jer ako nečemu stave predznak ‘’Dodikov’’, onda je to u startu omraženo i za odbacivanje. Ne čudi njihovo ponašanje.
Kad se čuje priča opozicije vrlo često se stiče utisak da su oni sami sebi najveći neprijatelji i da se zapravo oni najviše trude da ne dođu na vlast jer ako nešto pokušavate 20 godina i nikako vam ne uspjeva, onda se nesposobni. U priči oko izbornog zakona iz naftalina vade Mladena Ivanića, davno zaboravljenog političara koji se danas na papiru vodi kao počasni predsjednik PDP-a. On kaže da opozicija ne treba da izlazi na lokalne izbore ako se usvoji izborni zakon Srpske. Kaže da će to biti prevelik izazov za opoziciju jer, citiramo ‘’šta god da urade biće pečat da je Dodik pobjedio’’. Nekoliko stvari je ovdje sporno: rekosmo već da opozicionari dvije decenije gube na izborima. Drugo, puna su im usta prazne priče godinama a konkretno su uradili ništa pa i ne čudi da im odgovara da budu vječita opozicija jer i takvi imaju odlična primanja i razne beneficije a nula odgovornosti. Pa ko ne bi htio da tako lagodno i ugodno živi. Opstaju na priči o kritikama aktuelne vlasti, što djelom i jeste njihov posao, ali ništa konkretno ne nude. Svaka druga im je ‘’Dodik’’ i da nema predsjednika Republike izgleda da ne bi imali o čemu da pričaju. Kad je riječ o izbornom zakonu Srpske, bolje da su ćute.
Еto, čujete i sami, čak i kad stranac nameće zakone, kod Jelene Trivić Dodik, Dodik, Dodik pa Dodik. I još jedan podsjetnik za Trivićku – prijedloge koje su davali SNSD i HDZ BiH nisu htjeli da podrže Bošnjaci jer oni i dalje žele da biraju i hrvatskog člana Predsjedništva a izmjene zakona koje je predložio SDA ‘’pale’’ su u Domu naroda jer su muslimani predložili da Centralna izborna komisija, umjesto tehničkog, postane pravno tijelo sa mnogo većim ovlašćenjima i da čak radi ono što bi trebala Parlamentarna skupština. Suludo je da parlamentarci zapravo odgovaraju CIK-u, umjesto obrnuto. Ko bi njima ugodio, pita predsjednik Vlade Srpske. Šalje jasnu poruku Mladenu Ivaniću i ostatku opozicije.
Danas je stigla i informacija da su predsjednik i četiri člana Republičke izborne komisije podnijeli su ostavke. Vlada je ranije saopštila da je neprihvatljivo Šmitovo nametanje izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH pa je pozvala sve članove organa za sprovođenje izbora iz Srpske da podnesu ostavke na dužnost. A stiže i jasna poruka ministra pravde - ne postoji prepreka da se lokalni izbori u Srpskoj ove godine sprovedu po Izbornom zakonu Republike Srpske. Biće formirano posebno tijelo koje će provoditi izbore na nivou Republike Srpske, odnosno ovogodišnje izbore za gradonačelnike, načelnike i odbornike u Skupštinama gradova i opština.
- Vrlo smo svjesni rokova i svih okolnosti koje prethode raspisivanju i nakon samog raspisivanja izbora i određenog kalendara aktivnosti koji se događa u tom periodu do prve nedjelje oktobra, tako da ćemo se i u samom prijedlogu zakona voditi samim završnim i prelaznim odredbama i na neki način rokovima koji će se koristiti za ovogodišnje lokalne izbore i ne vidim ni jednu formalnu prepreku da ponovo koristimo ovaj zakon za sprovođenje lokalnih izbora u Republici Srpskoj, a uz Republičku izbornu komisiju - kaže Miloš Bukejlović, ministar pravde u Vladi Srpske te dodaje:
- Donijeli smo dobro zakonsko riješenje kroz nacrt i tekst prijedloga Izbornog zakona na kojem su učestvovala sva lica za koje smatram da vrlo uspješno mogu odgovoriti tom izazovu i na isti način Republika Srpska može da odgovori izazovu da sprovede lokalne izbore po svom Izbornom zakonu - kaže Bukejlović.
Bukejlović još podvlači - bez obira na komentare iz opozicije, lokalni izbori u Srpskoj će biti raspisani i održani po njenom Zakonu. Da se ponovo vratimo na poziv Ivanića opoziciji da ne izlazi na izbore po izbornom zakonu Srpske. Ništa drugo se ne može ni očekivati od počasnog predsjednika britanske agenture, kaže Staša Košarac. Za Ivanića još kaže da je "izdajnik s predumišljajem" i šampion prenosa nadležnosti sa Srpske na nivo BiH, podsjećajući na predaju indirektnih poreza, carine, vojske, obavještajne službe Srpske... Oglasio se i Darko Banjac koji Ivanićev poziv opoziciji naziva nebuloznim i smatra da je počasni predsjednik PDP-a čitav politički vijek posvetio krizama, slušajući neke druge ljude i donoseći odluke koje su bile štetne po Republiku Srpsku.