Direktor Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske Ljilja Petrović Zečić rekla je Srni da Orden časti sa srebrnim zracima, koji je ovoj ustanovi dodijeljen povodom Dana Republike, predstavlja veliku čast, budi nacionalni ponos, ali i daje snagu da se radi više i bolje za svoj narod.
Zečićeva je napomenula da je velika obaveza i čast kada država povjeri odgovornost za vođenje jedne od najznačajnijih nacionalnih ustanova kulture.
Ona je istakla da se, čim je čula da je Narodna i univerzitetska biblioteka među laureatima Ordena časti sa srebrnim zracima, koji dodjeljuje predsjednik Republike Srpske povodom Dana Republike - 9. januara, prvo pojavila sreća, a zatim i nacionalni ponos koji daje snagu da se radi još više i bolje.
Zečićeva je napomenula da, bez obzira što je Orden uručen njoj, ne smatra da je odlikovanje stiglo samo njenom zaslugom.
"Orden časti sa srebrnim zracima vidim kao priznanje za svoje kolege bibliotekare jer bez njih i našeg zajedničkog rada sigurno ne bi ni bilo ovih rezultata, a ni priznanja. Već godinama svi zajedno prikupljamo, čuvamo, sistematizujemo i predstavljamo javnosti našu književnu baštinu kako u našoj zemlji tako i u regionu", naglasila je Zečićeva.
Kada je riječ o planovima, ona je navela da je prioritet formiranje dječijeg odjeljenja u okviru centralne zgrade kako bi na jednom mjestu bila obuhvaćena literatura za sve uzraste, od predškolskog do kasne dobi.
"Fokus će biti i na digitalizaciji naše književne baštine i onoga što mi posjedujemo u našim fondovima. Na taj način se vrši zaštita knjižne građe, ali samim tim i prezentacija onog što imamo, a daje mogućnost svima koji se bave istraživanjem da lakše dođu do građe", ukazala je Zečićeva.
Ona je podsjetila da je nacionalna biblioteka prije dvije godine uvećala prostor za oko 1.700 metara kvadratnih, te navela da je u toku faza velike reorganizacije fondova i sistematizovanja, prvenstveno nacionalnog fonda Republike Srpske.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.
Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim - Republika Srpska.
(Foto: Vedran Ševčuk)