Republika Srpska postoji uprkos činjenici da ju je 1995. godine NATO pokušao uništiti, ali mlade generacije treba da znaju kakve su posljedice po srpski narod ostavili zločinci te alijanse, izjavila je Srni predsjednik Udruženja žena žrtava rata Božica Živković Rajilić.
- Srpski narod je izdržao i preživio NATO bombardovanje Republike Srpske. Nisu mogli uništiti Republiku Srpsku ni uz pomoć takozvane Armije BiH i Hrvatskog vijeća odbrane - rekla je Rajilićeva.
Prema njenim riječima, srpsko stanovništvo i danas osjeća posljedice NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom zbog porasta malignih oboljenja.
- Mlade generacije u Republici Srpskoj treba da pamte da su NATO zločinci ostavili dubok trag nad srpskim stanovništvom i da su mnoge porodice ojadili - navela je Rajilićeva.
Rajilićeva smatra da mlade generacije treba trajno da pamte ko je bombardovao Republiku Srpsku i sa kakvim posljedicama.
- Mislim da je poraz NATO-a što je bombardovao Republiku Srpsku da bi nekom drugom napravili vlast u BiH - zaključila je Rajilićeva.
U Republici Srpskoj se 9. septembra obilježava Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja koje su snage Alijanse izvršile od 30. avgusta do 14. septembra 1995. godine na teritoriji BiH bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN.
Tokom NATO operacije "Namjerna sila" poginulo je 46, a ranjeno najmanje 98 pripadnika Vojske Republike Srpske, te pet pripadnika radne obaveze, podaci su Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih lica.
U NATO bombardovanju Republike Srpske poginulo je najmanje sedam civila, dok je najmanje 21 civil ranjen.
Snage NATO-a bacile su na Republiku Srpsku ukupno 1.026 bombi, među kojima je 13 krstarećih raketa tipa "tomahavk", dok je ukupna težina bačenog eksploziva iznosila oko 10.000 tona.
Zvaničan razlog za bombardovanje Republike Srpske bilo je granatiranje sarajevske pijace Markale 28. avgusta 1995. godine, kada je Unprofor bez dokaza odmah za to optužio Vojsku Republike Srpske.