Na udaljenosti od približno 137 svjetlosnih godina od naše planete Zemlje astronomi su otkrili novu egzoplnetu TOI-715b, odnosno Super-Zemlju koja kruži oko M-patuljaste zvijezde.
Sa poluprečnikom 1,55 puta većim od Zemljinog, TOI-715b se nalazi unutar nastanjive zone pomenute zvijezde, što nagovještava mogućnost za postojanje tekuće vode.
Inače, egzoplanete su planete koje se nalaze izvan Sunčevog sistema, tj. kruže oko drugih zvijezda. Do 1. juna 2016. godine potvrđeno je otkriće 3.422 egzoplanete, u 2.560 planetarnih sistema.
Većina do sada otkrivenih egzoplaneta, njih 95 odsto, su gasoviti džinovi, odnosno tzv. planete Jupiterovog tipa.
Zvijezda domaćin egzoplanete TOI-715 se klasifikuje kao tipični "crveni patuljak" i ima četvrtinu mase i poluprečnika Sunca. Smještena u blizini zvijezde, egzoplaneta oko nje napravi rotaciju svakih 19 dana.
Zahvaljujući manjem sjaju "crvenog patuljka" otkriveno je da se nalazi unutar takozvane nastanjive zone.
Očekuju se dalja posmatranja pomoću svemirskog teleskopa Džejms Veb, koja bi mogla da doprinesu detaljnijoj karakterizaciji atmosfere ove egzoplanete.
Novootkrivena Super-Zemlja je, kao što je već pomenuto, smještena u takozvanoj naseljivoj zoni i predstavlja "kandidata" za koga postoji nada da bi mogao biti nastanjiv i imati vodu. Posmatranja svemirske opservatorije TЕSS ukazuje da je riječ o stabilnom okruženju, za razliku od mlađih zvijezda M-patuljaka.
Najznačajnije za otkriće egzoplanete TOI-715b je njen potencijal da značajno doprinese našem boljem razumijevanju egzoplaneta, fotoisparavanja (procesa tokom koga ova nebeska tijela gube svoju masu) i dešavanja oko crvenih patuljaka.
Glavna autorka studije o otkriću Super-Zemlje TOI-715b Georgina Dransfeld objavila je rezultate istraživanja svog tima u časopisu "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society", prenosi "Smart Lajf".