Privremeni glavnokomandujući sportskim pitanjima Partizana Predrag Mijatović sumirao je utiske od preuzimanja najodgovornije funkcije u klubu.
Ako do sada nije bio svjestan, poslije uvida u "knjige" i Partizanove račune prethodnih dana - Mijatoviću je tek sada savršeno jasno da njegova misija spasavanja Partizana neće biti ništa lakša od one koju je je imao Tom Kruz u svojim akcionim avanturama.
Mijatović je u opširnom intervjuu za Sportski žurnal, pored ostalog, pričao o tome da je država, to jest aktuelna vlast saveznik, a ne neprijatelj kluba kako to vidi većina navijača crno-bijelih.
Partizan je, kaže, veliki dužnik državi.
"Od tog duga koji imamo od 60 miliona sada, najveće dugovanje je prema državi: doprinosi i porezi, skoro trećina, ako ne i trećina. To je ogromno. Prema to istoj državi, za koju postoji teorija zavjere "da nas pušta niz vodu". Nama ona ne da pomaže, nego mi smo njoj dužni. I kad dođeš u klub, pa vidiš, moraš da kažeš ljudima da ne grešimo dušu, čovječe. Ne samo da nas pomaže i da nas je spasila da prođemo monitoring UЕFA, nego najveći procenat para koji se duguje, duguje se upravo državi. Moramo da budemo fer, korektni i transparentni. Šta vam je ljudi? Ne da nas ne puštaju niz vodu, nego nam daju vodu da ne umremo od žeđi".
Mijatovićeva poruka je - stezanje kaiša. Drugačije se ne može u ovakvoj situaciji. Nepopularne mjere biće na snazi u narednom periodu.
"Najveće opterećenje naravno pored tog duga su potraživanja igrača, ugovori i tako dalje. Ja sam toga svjestan. Međutim, to mora se radi postepeno... Moramo da uradimo nešto što je rađeno za vrijeme Kovida. Da budemo solidarni, da se svi odreknemo nekih svojih komoditeta i da bi smo mogli da isplatimo plate, da se svako odrekne nekog dijela, jer je mnogo bolje da se odreknemo svi nekog od dijela plate, pa i da je dobijemo na kraju mjeseca, nego da se ne odreknemo ničega, a da je ne dobijemo. Ko prima minimalac, nema nikakvog odricanja, idemo postepeno, ali je bolje da primiš 50, ili 60% nego da ne primiš ništa. To su mjere koje sad moramo da radimo. I to smo uradili i radimo i u fudbalskom i u marketinškom sektoru i među zaposlenima. Svi moraju to da rade.
Koliko je prethodna uprava "unakazila" crno-bijele svedoči podatak da je u prošlom prelaznom roku angažovan fudbaler za 1.200.000 evra uz platu 500-600 hiljada evra. Taj fudbaler danas sjedi na tribinama.
"Tu situaciju niti sam ja, niti smo mi napravili, ni iskreirali. Niti imamo bilo šta sa tim, ali na žalost moramo da je rješavamo. I to se rešava razgovorom, dijalogom. Pokušaćemo sa svim igračima za koje trener, ne ja, jer ja nisam trener, odluči da mu nisu potrebni od januara kad se otvara plazni rok do kraja prvenstva, koji je naš cilj. Dakle, mi imamo sad kratkoročne ciljeve. Ako je taj igrač neupotrebljiv za prvi tim, moraćemo da sjednemo sa njim, sa njegovim agentom, menadžerima, da vidimo i nađemo neko rješenje. Svjestan sam da su igrači zaštićeni, ne zato što im je lijepo u Beogradu, nego što im je FIFA, tj. UЕFA, po ugovorima koji su potpisani sa fudbalskim klubovima omogućila da imaju zaštitu. FIFA i UЕFA uvijek brane igrača što je potpuno logično i normalno i treba to da rade, ali mi moramo da nađemo rješenje. Nije dobro za tvoju karijeru da ne igraš, hajde da se dogovorimo da taj novac koji treba da isplatimo možda bude umanjen za toliko i toliko i da se raziđemo kao prijatelji. Moramo da vodimo računa o imidžu kluba i o instituciji. Stalno ponavljam, kakva god da je sad situacija i finansijska, sportska, imaš onaj grb koji privlači masu navijača koji to prate".
Mijatović kaže da je Miloševićev status trenera siguran i da mirno može da radi i stvara.
"Da ga nisam naslijedio, ja bih ga potražio. Savo se prihvatio tako vrućeg krompira i prije nego što sam je pomislio da dođem u Partizan. Znao je da je raspad sistema, ali rekao je: tu sam, ja sam ime i to mi je pokazatelj da nije, neću da kažem šta... Druga stvar, partizanovac. Takođe, sa njim sam igrao, živio i družio se. Imamo prisan dijalog i kad se ne slažemo oko nečega, makar ćemo da kažemo zašto. Sad da mi ponudite Anćelotija, Gvardiolu ili bilo kog drugog trenera, rekao bih nikako, jer poslije dva dana taj čovjek bi otišao. Ušao sam u svlačionicu poslije utakmice sa Čukaričkim da čestitam igračima na preokretu i pobjedi, ušao sam u onaj hodnik poslije mnogo decenija... Ništa se nije promijenilo! Prostor je identičan, kvaka na vratima je ista! I kako nekog da dovedeš", rekao je Mijatović.