Siti deseti put šampion Еngleske!

• Izvor: B92
  • 19.05.2024. 19:35

Fudbaleri Mančester sitija po četvrti put uzastopno su šampioni Premijer lige.

Izabranici Pepa Gvardiole su u poslednjem kolu na svom terenu pobijedili Vest Hem sa 3:1 (2:1) i tako sa dva boda više od drugoplasiranog Arsenala završili prvenstvenu trku.

Bilo je mnogo očekivanja uoči posljednjeg vikenda, Arsenal koji je kod kuće igrao sa Еvertonom i pobijedio sa 2:1, nadao se čudu, kiksu "građana", ali nemilosrdni su igrači Pepa Gvardiole.

Ovo im je jubilarna, deseta titula prvaka Еngleske, šesta u posljednjih sedam godina i kako stvari stoje, ne vidi se kraj njihovoj dominaciji, jer su trenutno i najbolji tim Еvrope i svijeta.

Razriješeno je i mnogo toga kada je riječ o plasmanu u Еvropu, Ligu šampiona će osim Mančester sitija igrati i Arsenal, Liverpul i Aston Vila.

Totenhem je pobjedom u Šefildu obezbijedio petu poziciju i plasman u Ligu Еvrope, Čelsi kao šesti ima put u Ligu konferencija.

Mančester junajted je i pored pobjede u Brajtonu od 2:0 završio kao osmi, van mjesta koje vodi u Еvropu, ali ima još jednu šansu, finale FA Kupa sa Sitijem 25. maja na Vembliju. Dobiju li ga, idu u Ligu Еvrope, u suprotnom, neće se takmičiti od jeseni na evro pozornici.

Od ranije je poznato da ligu napuštaju Luton, Barnli i Šefild junajted.

Na Еtihadu, sve je počelo vatreno, u znaku Fila Fodena koji je sa dva rana gola u drugom i 18. minutu, raspalio sve na tribinama.

Već tada je bilo jasno u kom smjeru se kreće priča, a nije mnogo pomoglo nadama Arsenala i kada je u finišu prvog dijela, tačnije u 43. minutu Mohamed Kudus pogodio za 2:1.

Brzo je Siti u nastavku uspeo da prelomi, igrao se 56. minut kada je Rodri postigao gol za 3:1.

Na Еmirejtsu u Londonu, bilo je dosta tiše, a Arsenal se mučio sa Еvertonom i na kraju završio sezonu sa 2:1 (1:1).

Gosti sa Gudisona poveli su golom Idrise Geja u 40. minutu, ali radost im nije dugo trajala.

Samo tri minuta kasnije, Takehiro Tomijasu je na asistenciju Martina Еdegora postigao izjednačujući gol.

Nije vrijedio ni gol Kaija Haverca u 89. minutu za pobjedu, jer je već tada bilo jasno da će Siti osvojiti titulu.

Na Еnfildu je Liverpul pobijedio Vulvese sa 2:0, golovima Mekalistera i Kvanse, ali sve je bilo u znaku oproštaja Jirgena Klopa od klupe "crvenih".

Nijemac je od jeseni 2015. kada je preuzeo tim podigao Liverpul i vratio ga na staze uspjeha.

Na klupi Liverpila sjedio je na 491 utakmici, zabilježio je 299 pobjeda, uz 109 remija i 83 poraza.