Dr Abul Rizvi, nezavisni australijski kolumnista i bivši zamjenik sekretara Odeljenja za imigraciju, napisao je autorski tekst o Novaku.
Poznato je da se promijenila vlast u Australiji, a shodno tome, mijenja se i situacija sa Novakom Đokovićem. Ipak, brojni su pritisci zbog Đokovića i cijele sage koja je planetarno praćena u 2022. godini.
Tekst doktora Rizvija prenosimo u celosti, a objavljen je u slično vreme kada i intervju sa Novakom za Sportal. Abul je pogodio tajming, kada su i australijski mediji prenijeli Novakovu stranu priče.
Vlada mora da ukine Novaku Đokoviću trogodišnju zabranu ulaska u Australiju, koju je ranije ove godine uvela Morisonova vlada. Bivša ministarka unutrašnjih poslova Karen Endrjuz, koja je vodila optužnicu za ukidanje Đokovićeve vize, kaže da nema razloga da se zabrana ukine i da bi to bio „šamar u lice“ australijskoj javnosti.
Endrjuz pokušava da odvrati pažnju od užasnog načina na koji je vodila slučaj. Saga o Đokoviću počela je u novembru prošle godine kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova njemu i nizu drugih tenisera/funkcionera koji su bili u identičnim okolnostima odobrilo vizu za ulazak u Australiju. DHA je mogla da spriječi debakl tako što je Đokoviću uskratila vizu jer nije vakcinisan i navodno nije imao zadovoljavajuće medicinsko izuzeće. U zdravstvenim odredbama Zakona o migracijama postoji više nego dovoljno ovlašćenja da se prvobitni zahtev za vizu odbije.
Nakon što je odobrio vizu, DHA je implicitno rekao da je Đoković ispunio zdravstvene odredbe Zakona o migracijama. Odgovori koji je DHA naknadno dao Senatu o tome bili su potpuno pogrešni i osmišljeni da prikriju grešku u dodjeli vize Đokoviću. Kada je Đoković objavio na društvenim mrežama da je dobio vizu i da dolazi u Australiju, izbio je bijes javnosti. Prvobitni odgovor Skota Morisona bio je da okrivi vladu Viktorije za to što je Đokoviću odobrila izuzeće, rekavši da je to u potpunosti stvar vlade Viktorije i da Komonvelt prihvata svako medicinsko izuzeće koje daju vlade država.